Od pewnego czasu nieustannie trwają dyskusje nad wymianą dowodów osobistych. Według założeń nowy dokument ma być o wiele bardziej bezpieczny i odporny na fałszowanie. O co dokładnie chodzi?

Niebawem w życie wejdzie nowy wzór dowodów osobistych

Jak podaje portal Fakt już niebawem może czekać nas masowa wymiana dowodów osobistych. Będzie to konieczne ze względu na wprowadzenie do dokumentu odcisków palców, które zagwarantują większe bezpieczeństwo naszych danych.

Jak się okazuje, do wprowadzenia nowych dowodów Polska jest zobowiązana przez Unię Europejską, tak pozostałe państwa członkowskie. Odciski palców do nowych dowodów nie będą natomiast pobierane od osób, które nie ukończyły 12 roku życia.

Warto zaznaczyć, że nowe dowody osobiste dalej będą ważne przez 5 lub też 10 lat. Jedynym wyjątkiem będą osoby, u których czasowo nie będzie można pobrać odcisków palców. Takie osoby otrzymają dowód osobisty, który będzie ważny tylko przez 12 miesięcy.

Czy będziemy zobowiązani do natychmiastowej wymiany dowodów?

- Dla osób, które nie będą mogły udać się do urzędu gminy, aby oddać odciski palców, nowe regulacje przewidują możliwość skorzystania z mobilnej stacji obsługiwanej przez urzędników – przekazał resort.

Warto zaznaczyć, że nowe dowody będą wprowadzane sukcesywnie wtedy, kiedy w naszym dowodzie będzie kończył się termin ważności. Nie ma więc konieczności natychmiastowej wymiany dowodów osobistych. Nowe dowody osobiste będą w naszym kraju dostępne od 2 sierpnia przyszłego roku.

Źródło: money.pl

Jak informował portal "Życie": CHCIELI WYNIEŚĆ KILKADZIESIĄT KILOGRAMÓW GRZYBÓW Z LASU, ZAREAGOWAŁA STRAŻ LEŚNA! PIĘKNE BOROWIKI SKONFISKOWANE, GRZYBIARZE ODPOWIEDZĄ ZA SWÓJ CZYN

Przypomnij sobie: ZDUMIEWAJĄCE WYZNANIE SZPITALNEGO KAPELANA, AŻ TRUDNO UWIERZYĆ W JEGO SŁOWA! OPOWIEDZIAŁ, JAK WYGLĄDA OBECNIE POSŁUGA NA ODDZIALE POŁOŻNICZYM

Portal "Życie" pisał również: TRZEBA SPODZIEWAĆ SIĘ PODWYŻEK OPŁAT ZA PARKOWANIE CZY BILETÓW KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ! BUDŻETY MIAST TOPNIEJĄ, TRZEBA SZUKAĆ OSZCZĘDNOŚCI