Niestety, jak przekonuje serwis SuperBiz SE mieszkańcy miast i gmin miejskich w Polsce musza się spodziewać wzrostu różnych opłat lokalnych, w tym podwyżek sum za parkowanie, kosztów biletów komunikacji miejskiej czy wyższych rachunków.

Niestety, taki proces zaczął się już w wielu miastach – Poznań podniósł już ceny biletów do minimum 4 złotych, a we Wrocławiu opłata za jednorazowy bilet ma wzrosnąć do 4,60 złotych. Z pewnością podwyżki w tej materii czekają także mieszkańców Krakowa, Lublina i Gdańska, ale to może nie być koniec.

Ogromne podwyżki opłat lokalnych! Samorządy szukają oszczędności i dodatkowych wpływów do budżetu, powodem koronawirus

Znacząco uszczupli się również zawartość portfela kierowców. Podwyżek trzeba będzie spodziewać się także w strefach płatnego parkowania. Mieszkańcy Wrocławia już płacą więcej – portal Money słusznie zwrócił uwagę na to, że za trzygodzinny postój w centrum kosztuje teraz nie 11 złotych jak do tej pory, ale aż 21 złotych!

To jednak nie wszystko – wieczorem parkowanie było darmowe, teraz trzeba za nie zapłacić aż 7 złotych za godzinę! Podobnie ma być w stolicy!

Podwyżek trzeba się również spodziewać w kwestii opłat za śmieci.

– Samorządy mają do wyboru: szukać oszczędności i samemu zwiększać dochody lub się zadłużać. A kredytów w nieskończoność przecież też brać nie można – wyjaśnia Andrzej Porawski ze Związku Miast Polskich dla serwis Money.

Powodem tego stanu jest koronawirus, gdyż lwia część budżetu samorządów to wpływy z podatków i opłat lokalnych od mieszkańców. W czasie lockdownu wielu Polaków pracowało zdalnie, byli zwalniania, otrzymywali mniejsze pensje, a w przypadku prowadzenia biznesu mieli mniejsze dochody bądź zamykali firmy.

Według szacunków, straty z tego powodu mogą sięgnąć nawet kilkunastu miliardów złotych. Druga rzecz to reforma podatkowa, która uderzyła w samorządy już w zeszłym roku.

JAK INFORMOWAŁ PORTAL „ŻYCIE”: NIETYPOWE ZACHOWANIE DZIECI, KTÓRE CHCĄ CHODZIĆ DO SZKOŁY Z KATAREM I ZŁYM SAMOPOCZUCIEM. UKRYWAJĄ DOLEGLIWOŚCI, BO BOJĄ SIĘ UZNANIA ZA CHORE NA COVID

PORTAL „ŻYCIE” PISAŁ RÓWNIEŻ O: NOWOŚĆ DLA WIDZÓW TVP, UCIESZĄ SIĘ PRZEDE WSZYSTKICH STARSI WIDZOWIE. TO NOWATORSKI POMYSŁ JACKA KURSKIEGO, MA PRZYCIĄGNĄĆ TŁUMY PRZED TELEWIZORY

JAK INFORMOWAŁ RÓWNIEŻ PORTAL „ŻYCIE”: TRAUMATYCZNA HISTORIA KOBIETY UGRYZIONEJ PRZEZ ROBAKA W TRAKCIE PRAC OGRODOWYCH. W KILKANAŚCIE GODZIN PO POWROCIE DO DOMU TRAFIŁA NA STÓŁ OPERACYJNY