Praca i posługa szpitalnych kapelanów na oddziałach położniczych i porodówkach to dość trudny, a dla wielu osób nawet śliski temat, gdyż powstaje pytanie, czy ksiądz w ogóle powinien pojawiać się w miejscach, w których wiadomo, że kobiety chcą się czuć komfortowo i swobodnie nie tylko podczas karmienia czy opieki nad dzieckiem, ale również mieć możliwość negliżu, gdyż przebywają wyłącznie z innymi kobietami.

Jednak zachowanie jednego ze szpitalnych kapelanów, który bez pardonu wszedł na salę poporodową pełną prawie nagich mam wzbudziło powszechne potępienie. Sytuację opisała na Facebooku Agata Netter, popularna blogerka, która była bezpośrednim świadkiem zdarzenia.

Okazuje się, że miało to miejsce w chwili, gdy w szpitalach wprowadzano surowe zasady reżimu sanitarnego przez koronawirusa. Ksiądz nie przejął się nimi, a przez swoje postępowanie mógł narazić na szwank, a nawet utratę zdrowia zarówno osłabione po porodach mamy, jak i noworodki.

– Na oddziale cicho, wstęp mają tylko położne i lekarze, więc bez skrępowania chodzimy z cycem na wierzchu, albo leżymy beztrosko wietrząc krocze. Kto rodził, ten wie, że takie są zalecenia lekarza. Nagle, do pokoju, bez żadnego zaproszenia, wchodzi ksiądz i pyta, czy chcemy przyjąć komunię – napisała blogerka na Facebooku, cytowana przez portal WTV.

Jak zachowują się księża kapelani wobec kobiet na oddziałach położniczych i porodówkach? Jeden z portali postanowił zasięgnąć opinii jednego z nich

Okazuje się, że już wcześniej lekarze poprosili rodzące, aby na sali nie odwiedzała ich więcej niż jedna osoba, a ksiądz wszedł jako kompletnie niezapowiedziany, co wywołało zaniepokojenie wśród młodych mam.

Redakcja portalu Ofeminin postanowiła zapytać księdza Macieja Wygnańskiego o udzielenie komentarza w sprawie posługi kapelanów w dobie nowej rzeczywistości związanej z koronawirusem.

Ksiądz wyjaśnił, ze wsparcie duchowe dla młodych mam jest niezwykle istotne, szczególnie w czasie, gdy personel jest przeciążony, a kobiet nie mogą odwiedzać w szpitalu bliskie osoby. Jednak w dobie pandemii, zbyt częsty kontakt z różnymi osobami na wielu oddziałach może sprawić, że ksiądz niechcący przeniesienie zakażenie koronawirusem na osłabione po porodzie mamy lub na dzieci.

– Teraz wygląda to inaczej. Musimy zrozumieć, że dla wielu osób, wizyta w szpitalu to trudne i dezorientujące doświadczenie. Dużo osób nie wie, że może skorzystać ze wsparcia kapelana. Dlatego poza czasami pandemii, jest to dla mnie ważne, by być widocznym – wyjaśnił ksiądz portalowi Ofeminin.

fot. Facebook

JAK INFORMOWAŁ PORTAL „ŻYCIE”: NAJNOWSZE ZDJĘCIE OPUBLIKOWANE PRZEZ IWONĘ PAVLOVIĆ ZASKOCZYŁO NIEMALŻE WSZYSTKICH. FOTOGRAFIA ROBI SZAŁ W SIECI, PRZYPOMINA O WAŻNYM DLA KOBIETY DNIU

PORTAL „ŻYCIE” PISAŁ RÓWNIEŻ O: CAŁKIEM NOWE INFORMACJE O ANNIE JANTAR, O KTÓRYCH NIE WIEDZIAŁ NIEMALŻE NIKT. ODNALEZIONO LIST ZAADRESOWANY DO ARTYSTKI, JEGO TREŚĆ WRĘCZ WYCISKA ŁZY

JAK INFORMOWAŁ RÓWNIEŻ PORTAL „ŻYCIE”: JUSTYNA KOWALCZYK PRZEKAZAŁA SWOIM FANOM WSPANIAŁE WIEŚCI. WŁAŚNIE STANĘŁA NA ŚLUBNYM KOBIERCU. INTERNAUCI SĄ OCZAROWANI TYM, JAK WYGLĄDAŁA TEGO DNIA