Nadal, praktycznie w całym naszym kraju obserwujemy bardzo duży wzrost przypadków koronawirusa. Jednak, w niektórych województwach sytuacja jest o wiele gorsza niż w innych.

Sytuacja w wielu miejscach jest poważna

Jednym z takich województw jest województwo małopolskie, gdzie od początku epidemii koronawirusa to dziś zachorowało prawie 6500 osób.

W związku z tak dużą liczbą zachorowań na terenie województwa wprowadzono obostrzenia, które mają spowodować zahamowanie rozprzestrzenienia się nowego wirusa. Jak się jednak okazuje, nie wszyscy mieszkańcy stosują się do zaleceń.

Nowe obostrzenia wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia zależą od tego, ile nowych przypadków koronawirusa odnotowuje się w danym powiecie. Na tej zasadzie wyróżnia się strefy: zieloną, żółtą i czerwoną. I tak w województwie małopolskim w strefie żółtej znalazł się powiat tatrzański, a w strefie czerwonej Nowy Sącz, powiat nowotarski oraz nowosądecki.

Co to oznacza?

Według nowych wytycznych oznacza to, że w powiecie tatrzańskim na weselach może bawić się maksymalnie 100 osób, natomiast w powiecie nowosądeckim, nowotarskim oraz w Nowym Sączu jest to maksymalnie 50 osób.

Jak informuje portal Super Express, w związku z nieustannymi obawami o brak przestrzegania tych obostrzeń, w ostatni weekend sanepid wraz z policją postanowili przeprowadzić kontrolę uroczystości weselnych.

- Tylko w miniony weekend w całej Małopolsce funkcjonariusze policji i inspektorzy sanitarni skontrolowali ponad pięćset obiektów, natomiast w sobotę skontrolowanych zostało 277 miejsc organizacji wesel - oznajmił Łukasz Kmita - wojewoda małopolski.

Jak się okazuje, brak przestrzegania obostrzeń jest surowo karany. Jeśli mandat nałoży policja to jego wysokość może wynieść maksymalnie 500 złotych. O wiele gorzej jest natomiast, jeśli kara zostanie nałożona przez inspekcję sanitarną. Wtedy może ona osiągnąć wysokość nawet 30 tysięcy złotych!

Jak informował portal "Życie": MINISTERSTWO PODJĘŁO ZASKAKUJĄCĄ DECYZJĘ, JEST MOŻLIWOŚĆ CAŁKOWITYCH ZAMKNIĘĆ. POLACY MUSZĄ PRZYGOTOWAĆ SIĘ NA TAKĄ EWENTUALNOŚĆ

Przypomnij sobie: MINISTERSTWO ZDROWIA Z KLUCZOWYM DLA BEZPIECZEŃSTWA MILIONÓW POLAKÓW KOMUNIKATEM. WIELE OSÓB CAŁKOWICIE O TYM ZAPOMINA

Portal "Życie" pisał również: ŻYWIOŁ PRZESZEDŁ PRZEZ JEDNĄ Z POLSKICH MIEJSCOWOŚCI. SYTUACJA JEST POWAŻNA, MIESZKAŃCY ZDRUZGOTANI, WODA NISZCZYŁA WSZYSTKO NA SWOJEJ DRODZE