O co chodzi? Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z końcem lipca kończą się wypłaty zasiłku opiekuńczego. Świadczenie obowiązywało w Polsce od marca, a wiele tysięcy osób zdecydowało się na nie ze względu na przymus czasowej rezygnacji z pracy na rzecz opieki nad swoimi dziećmi do lat 8, które musiało pozostać w domach ze względu na obligatoryjne zamknięcie żłobków, przedszkoli i szkół przez koronawirusa.

Najmłodsze dzieci pozostałyby bez nadzoru, więc rodzice musieli zdecydować się na takie rozwiązanie. Wysokość zasiłku opiekuńczego wynosiła 80 procent podstawowej pensji, a dodatkowo polskie władze zdecydowały, że wykorzystany czas nie będzie odejmowany od przysługującego każdemu rodzicowi małego dziecka zakresu 60 dni w roku kalendarzowym.

Koniec zasiłku opiekuńczego dla setek tysięcy polskich rodziców. Resort rodziny, pracy i polityki społecznej zdecydował się zakończył okolicznościowe świadczenie z tytułu koronawirusa

W ten sposób spora grupa polskich rodzin musi rozstać się z pieniędzmi wypłacanymi z budżetu państwa.

Zasiłek opiekuńczy z powodu COVID-19 był przyznawany na mocy ustawy z 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Dzięki nowemu prawu na czas epidemii rodzice, którzy nie mieli z kim pozostawić swoich dzieci, które nie ukończyły jeszcze 8. roku życia, mogli korzystać z pieniędzy wypłacanych zamiast wynagrodzenia.

To rozwiązanie pochodzące z tarczy antykryzysowej 4.0 kilkakrotnie przedłużano, ale w końcu Marlena Maląg powiadomiła kilka tygodni temu o jego zakończeniu.

26 lipca to data zakończenia wypłat zasiłku opiekuńczego z tytułu COVID-19.

- Z uwagi na okres wakacyjno-urlopowy oraz istotne zmniejszenie się liczby osób korzystających z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, z tego świadczenia rodzice dzieci do 8. roku życia mogą korzystać do dnia 26 lipca br. - poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, cytowane przez Pikio.pl.

Jak informował portal "Życie": BĘDĄ ZMIANY W SPRAWIE KONTROLI FOTORADARU? RZECZNIK PRAW OBYWATELSKICH Z APELEM, BY NIE ZMUSZAĆ DO DONOSZENIA NA SAMEGO SIEBIE

Przypomnij sobie: JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH RODZIN NA ŚWIECIE MA NOWEGO CZŁONKA. KOBIETA URODZIŁA 22 DZIECKO, TO CÓRKA. CZY JUŻ PLANUJĄ KOLEJNE DZIECKO

Portal "Życie" pisał również: TRZEBA UWAŻAĆ NA OSZUSTWA NA „BON TURYSTYCZNY”. WIELE PRZYPADKÓW, POLSKIE WŁADZE I POLSKA ORGANIZACJA TURYSTYCZNA MÓWIĄ – NIE DAJMY SIĘ ZWIEŚĆ