Produkt kosztuje 2,99 złotych, zatem w rzeczywistości płacimy w kasie 3 złote, jednak wciąż wydaje się nam, ze wydaliśmy 2 złote z groszami? To tylko jeden ze sposobów zachęty klienta do kupna.

Wydaje mu się bowiem, że wydał o złotówkę mniej, choć tak naprawdę różnica wynosi jedynie 1 grosz. To wykorzystywanie tendencji ludzkiego mózgu do zaokrąglania liczby wyłącznie z jednej strony, co w tym przypadku jest niekorzystne dla naszego portfela!

Jak dajemy się nabierać na „niższe ceny”? Doszli do tego naukowcy, wszyscy są zdziwieni

Jak udało się ustalić „Dziennikowi Gazecie Prawnej”, która powołuje się na wyniki badań zespołu naukowców pod egidą Nicoli Lacetera z Uniwersytetu w Toronto – mózg człowieka potrafi z łatwością zaokrąglać liczby, ale tylko… z lewej strony.

Właśnie na tej tendencji bazują sieci handlowe podczas ustalania cen artykułów. Zatem, jeśli widzimy na metce cenę 8,99 zł to wydaje nam się, że wydaje nie 9 złotych, a 8! Okazuje się również, że ta metoda handlowców została wprowadzona już w latach 30. XX wieku, jak informuje serwis biznesinfo.pl.

Badacze przeanalizowali aż 22 miliony zawartych transakcji i wyszło, że klienci spoglądali jedynie na wartości po lewej stronie rachunków ze sklepów. Warto pamiętać o tym procesie zachodzącym w naszym mózgu i pilnować się na zakupach! Szczególnie, gdy wybieramy dobra luksusowe, a tu ceny nie należą do najniższych, co może nas słono kosztować, jeśli owładnie nas zakupowa gorączka.

Co jeszcze wykorzystują handlowcy? Zmianę położenia towarów na regałach. W ten sposób wchodząc do znanego nam od dawna sklepu przestajemy poruszać się po nim automatycznie, a szukając konkretnego produktu przechodzimy przez zupełnie inne kategorie artykułów i w ten sposób kupujemy więcej.

fot. Pikist

Jak informował portal "Życie": BĘDĄ ZMIANY W SPRAWIE KONTROLI FOTORADARU? RZECZNIK PRAW OBYWATELSKICH Z APELEM, BY NIE ZMUSZAĆ DO DONOSZENIA NA SAMEGO SIEBIE

Przypomnij sobie: JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH RODZIN NA ŚWIECIE MA NOWEGO CZŁONKA. KOBIETA URODZIŁA 22 DZIECKO, TO CÓRKA. CZY JUŻ PLANUJĄ KOLEJNE DZIECKO

Portal "Życie" pisał również: TRZEBA UWAŻAĆ NA OSZUSTWA NA „BON TURYSTYCZNY”. WIELE PRZYPADKÓW, POLSKIE WŁADZE I POLSKA ORGANIZACJA TURYSTYCZNA MÓWIĄ – NIE DAJMY SIĘ ZWIEŚĆ