W ostatnim czasie, kiedy zmagamy się z epidemią koronawirusa niesamowicie popularne stały się żele antybakteryjne. Ich stosowanie pomaga ograniczyć rozprzestrzenianie się groźnego wirusa, jednak okazuje się, że same w sobie również nie są w pełni bezpieczne.

Eksperci ostrzegają!

Jak informuje portal Fakt.pl głos na temat niebezpieczeństwa stosowania żeli antybakteryjnych zabrała Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków. Jak się okazuje, specjaliści z tej agencji informują, że w niektórych żelach oraz płynach używanych do dezynfekcji, dostępnych również na polskim rynku, obecny jest metanol!

Na stronie internetowej Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków opublikowana została lista 69 produktów, które mimo iż są dopuszczone do używania przez ludzi, zawierają szkodliwy dla zdrowia metanol. Zdecydowana większość spośród umieszczonych na liście produktów została wyprodukowana na terenie Meksyku.

Jak się okazuje, jeśli środek w którym stwierdzono zawartość metanolu zostanie przez przypadek lub też celowo zjedzony, to może on spowodować śpiączkę, ślepotę, a w najgorszym wypadku nawet śmierć.

Najbardziej narażone są małe dzieci!

Sytuacja jest najbardziej niebezpieczna w przypadku dzieci. Kiedy rodzice zdezynfekują ich rączki produktem zawierającym metanol, a następnie dziecko włoży ręce do buzi może dojść do zatrucia i poważnych komplikacji.

Co więcej, Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków nie wyklucza również tego, że metanol zawarty w preparatach do dezynfekcji jest szkodliwy także podczas normalnego stosowania.

Wchłanianie przez skórę dużych ilości tej substancji może w konsekwencji powodować zawroty głowy, zaburzenia widzenia oraz nudności. Jeśli tylko zauważymy u siebie jeden z tych objawów niezwłocznie należy udać się do lekarza.

Jak informował portal "Życie": JEST SZANSA NA DODATKOWE ŚRODKI OD ZAKŁADU UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH. KTO I ILE MOŻE DOSTAĆ

Przypomnij sobie: RCK APELUJE DO MILIONÓW POLAKÓW O PILNĄ POMOC. KAŻDA SEKUNDA JEST NA WAGĘ ZŁOTA, WIELE OSÓB W POTRZEBIE

Portal "Życie" pisał również: CZY PRZEWIDYWANIA KRZYSZTOFA JACKOWSKIEGO TYM RAZEM OKAŻĄ SIĘ TRAFNE? JAKIE WIEŚCI MA DLA NAS JASNOWIDZ? JEGO WIZJE SĄ ZASKAKUJĄCE