Stanowisko WHO dotyczące koronawirusa do tej pory było jasne. Mówiło się o przenoszeniu się drogą kropelkową – w przypadku, gdy druga osoba kaszlnie lub kichnie. Tymczasem okazuje się, że COVID-19 może rozprzestrzeniać się także w inny sposób, który budzi ogromne zaskoczenie – nikt się tego nie spodziewał.

Jak rozprzestrzenia się koronawirus?

Jak przypomina WP.pl, Światowa Organizacja Zdrowia do tej pory informowała, że koronawirus rozprzestrzenia się tak samo, jak inne wirusy, czyli drogą kropelkową – jeśli zarażony kaszlnie lub kichnie, jego wydzieliny wydostają się w postaci kropli do otoczenia, a w kroplach tych znajdują się drobnoustroje.

Koronawirus. Źródło:  Polska Press / Dziennik Baltycki
Koronawirus. Źródło: Polska Press / Dziennik Baltycki
Koronawirus. Źródło: Polska Press / Dziennik Baltycki

Teraz nieco się pozmieniało – jak alarmuje 239 ekspertów z 32 krajów w swoim liście otwartym, koronawirus może być przenoszony także przez drobne aerozole znajdujące się w pomieszczeniach, niekoniecznie przez kaszel lub kichanie. Oznacza to, że osoby przebywające w słabo wentylowanych i zatłoczonych, zamkniętych miejscach znajdują się w sporym zagrożeniem.

W przypadku, gdy WHO uznałoby tezę przedstawioną przez naukowców dotyczącą przenoszenia się koronawirusa SARS-CoV-2 drogą powietrzną, musielibyśmy jeszcze bardziej przestrzegać wszystkich zaleceń, które byłyby zaostrzone.

Oznaczałoby to między innymi wprowadzenie rygoru dotyczącego noszenia masek ochronnych w miejscach publicznych – np. barach, szkołach, biurach i restauracjach.

Koronawirus. Źródło: Youtube
Koronawirus. Źródło: Youtube
Koronawirus. Źródło: Youtube

Póki co nie rozstrzygnięto jeszcze kwestii ewentualnej zmiany zaleceń przez WHO, jednak sprawa robi się coraz poważniejsza. Jeśli transmisja COVID-19 rzeczywiście może odbywać się także drogą powietrzną, ryzyko zarażenia jest jeszcze większe niż myśleliśmy.

Co sądzicie na ten temat? Czy powinien zostać wprowadzony zaostrzony reżim sanitarny, czy obecne rozwiązania są wystarczające?

Przypomnij sobie o… RAFAŁ TRZASKOWSKI PRÓBOWAŁ SWOICH SIŁ W AKTORSTWIE. JAK SIĘ PRACOWAŁO Z KANDYDATEM NA PREZYDENTA POLSKI

Jak informował portal Życie: SYNOPTYCY PRZEWIDUJĄ ZAŁAMANIE POGODY, TEMPERATURA BĘDZIE PRAWDZIWIE WIOSENNA

Portal Życie pisał również o… ILE TERAZ POWINNO SIĘ DAĆ W KOPERCIE MŁODEJ PARZE? TE KWOTY WPROST PUSTOSZĄ KIESZENIE GOŚCI