Jak donosi "Fakt", mieszkańcy wrocławskiego osiedla Gaj boją się przebywać we własnych mieszkaniach. Powodem ich strachu jest występujący w Polskich lasach jadowity kolczak zbrojny. Pająk raczej nie jest w stanie uśmiercić człowieka, jednak jego ukąszenie długotrwały ból, dreszcze i osłabienie, które mogą utrzymywać się nawet do dwóch tygodni.

Kolczak zbrojny

YT

Jego ukąszenie, przy którym do organizmu dostaje się jad zawierający hemolizynę powoduje objawy, jak przy zatruciu. Poza widocznym i bolesnym obrzękiem, występują najczęściej skurcze w brzuchu, nudności i wymioty, dreszcze i potworne bóle głowy. Tego typu objawy, dość wyczerpujące i niebezpieczne mogą się utrzymywać nawet dwa tygodnie.

Jak opowiadają mieszkańcy wrocławskiego osiedla Gaj, te pająki są dosłownie wszędzie - na klatkach schodowych, piwnicach, garażach, a nawet wdarły się już do wielu mieszkań. Jeden z przerażonych lokatorów odkrył pajęczy kokon w łóżeczku dziecięcym. Zarządca budynków na osiedlu we Wrocławiu Przemysław Wieleba wyjaśnia, jakie procedury zostały już przeprowadzone.

YT

Wykonaliśmy dezynsekcję pomieszczeń m.in. piwnic, garaży, klatek schodowych i komór śmietnikowych. To powinno zakończyć problem. Ten pająk występuje w Polsce, mógł zostać np. przywieziony w aucie z lasu.

Mężczyzna dodaje, że pierwsze doniesienia o pojawieniu się groźnych dla zdrowia pająków dotarły do zarządcy już w połowie czerwca. Na stronie "przyrodaswietokrzyska.pl" czytamy:

Ukąszenie, śmiertelne dla owadów, u człowieka wywołuje, pojawiający się w ciągu kilku minut, piekący ból i miejscowy stan zapalny, w miejscu ukąszenia. Po kilkunastu minutach tkliwość może objąć większy obszar np. całą kończynę i lokalne węzły chłonne. Rzadko pojawiają się objawy ogólne: bóle głowy, wymioty i nudności. Objawy zwykle ustępują całkowicie po 24-30 godzinach. Miejsce ukąszenia należy przemywać gorącą wodą. W przypadku objawów ogólnych można stosować środki przeciwzapalne (salicylany, kortykosterydy). Zaostrzenie lub dłuższe utrzymywanie się objawów może świadczyć o nadwrażliwości i wymaga interwencji lekarskiej. Gatunek o zasięgu zachodniopalearktycznym, występuje od regionu śródziemnomorskiego do Azji środkowej. W Europie zasięg do niedawna obejmował głównie część południową i zachodnią. Od lat 90. XX w. latach znacznie się rozszerzył. W Europie środkowej spotykany lokalnie. Po 2000 r. stwierdzono obecność gatunku nad Bałtykiem, w Niemczech oraz na szwedzkiej Olandii. W Polsce kiedyś bardzo rzadki, w ostatnich latach notowany jest coraz częściej.

Kto boi się pająków?

O tym pisaliśmy: Będzie problem z oglądaniem kanałów telewizyjnych w czerwcu. Polacy musza przygotować się na zmiany, co to jest refarming telewizji

Zerknij: Modlitwa do potężnego Świętego o wysłuchanie i spełnienie ważnej dla nas prośby. Ten Święty nigdy nie przestał być aktywny