Obiecany przez rząd dodatek solidarnościowy ma pojawić się już niedługo. W jaki sposób będzie można z niego skorzystać?

Dodatek solidarnościowy wejdzie w życie już niedługo

Jak podaje portal money.pl już w ten piątek Sejm będzie obradował nad wprowadzeniem dodatku solidarnościowego. Według założeń ma on zapewnić pomoc w wysokości 1400 złotych, wypłacanych trzykrotnie osobom, które podczas pandemii straciły pracę.

Jak się jednak okazuje, osoby które będą chciały uzyskać dodatek solidarnościowy będą musiały się pośpieszyć.

- Zwolnieni z etatu będą mieli tydzień na złożenie wniosku w ZUS - donoszą dziennikarze „Rzeczpospolitej”.

Co więcej, okazuje się że finalnie do wypłaty dodatku solidarnościowego może być uprawnionych nawet pół miliona Polaków.

Jak otrzymać dodatek?

Według przepisów ustawy, dodatek zostaje wypłacany od tego miesiąca, w którym złożono wniosek. Jeśli więc Sejm zatwierdzi ustawę w piątek, osoby zainteresowane będą miały tylko nieco ponad tydzień na złożenie wniosku.

Plusem jest jednak to, że wnioski takie będzie można składać elektronicznie, nie będzie więc potrzebna osobista wizyta w oddziale ZUS.

Po zaakceptowaniu wniosku, pieniądze zostaną przelane na konto bankowe świadczeniobiorcy. W tym przypadku nie będzie mowy o wypłatach dodatku solidarnościowego w gotówce.

Według ustawy do dodatku solidarnościowego upoważniony jest każdy, kto w bieżącym roku był zatrudniony na etacie przez 60 lub więcej dni i miał opłacane świadczenia społeczne.

Istnieje jednak jeszcze jeden warunek, który mówi, że uprawione do dodatku są tylko osoby, które zostały zwolnione z pracy po 15 marca bieżącego roku poprzez otrzymanie wypowiedzenia, lub też po tym dniu dobiegła końca umowa, która była podstawą zatrudnienia.

Przypomnij sobie o… WIELU POLAKÓW UCIESZY TA INFORMACJA. GAZ BĘDZIE O WIELE TAŃSZY. OD KIEDY

Jak informował portal Życie: ZMIANY W KWESTII ROZLICZANIA OPŁAT ZA PRZEJAZD? URZĄD SKARBOWY MA SIĘ ZAJĄĆ TĄ SPRAWĄ

Portal Życie pisał również o… JUŻ NIEDŁUGO W POLSKICH SKLEPACH ZOSTANĄ PRZEPROWADZONE POWAŻNE ZMIANY? O CO DOKŁADNIE CHODZI