Niestety, już w lipcu możemy stanąć przed kolejnym problemem. Farmaceuci ostrzegają, że może zabraknąć leków.

Czy Polacy mają powody do obaw?

Jak podaje portal Super Express, już w lipcu może powtórzyć się sytuacja, która miała miejsce rok temu, kiedy to w aptekach zabrakło leków dla osób chorujących na choroby tarczycy oraz cukrzycę.

Firmy farmaceutyczne ostrzegają, że taka sytuacja może mieć ponownie miejsce. Wszystkiemu winne mogą być przepisy, które zaczną obowiązywać już od 1 lipca. Dokładnie mowa tutaj o artykule 77a ustawy. Artykuł ten zakazuje, aby hurtownie zlecały swoje zadania podwykonawcom.

– To utrudni dostęp do leków w aptekach i odczują to pacjenci. Apelujemy o zmianę w prawie lub opóźnienie o rok wejścia w życie przepisów - powiedział w wywiadzie ekspert Konfederacji Lewiatan - Arkadiusz Grądkowski.

Rząd uspokaja

Natomiast ze strony rządu docierają do nas uspokajające informacje. Rządzący obiecują, że sytuacja sprzed roku nie będzie miała miejsca w lipcu.

- Wchodzi w życie dodatkowy zapis, że firma farmaceutyczna, która nie ma swojego przedstawicielstwa w Polsce, musi upełnomocnić hurtownię i ta hurtownia nie może dalej przekazywać pełnomocnictwa na kolejną hurtownię. Będziemy teraz wiedzieli, kto jest właścicielem leku – tłumaczył wiceminister zdrowia - Maciej Miłkowski w rozmowie z Super Expressem.

- Ta zmiana dotyczy tylko podmiotów, które nie mają w Polsce przedstawicielstwa. Dostarczają one 10 proc. leków. Dla pozostałych leków nic się nie zmienia. Emeryci nie powinni się obawiać - dodał minister.

Jak jednak będzie naprawdę przekonamy się już niedługo. Czy osoby chorujące przewlekle i potrzebujące niezbędnych do życia leków na pewno nie mają się czego obawiać?

Jeśli okaże się, że jednak zabraknie leków w aptekach może to wywołać niemałą panikę, szczególnie w czasie w jakim się teraz znajdujemy.

Przypomnij sobie o… CZY POLACY ZAPOMNIELI JUŻ O PANDEMII KORONAWIRUSA? NASZE ZACHOWANIA MOGĄ MIEĆ NEGATYWNE SKUTKI

Jak informował portal Życie: JAK KORONAWIRUS WPŁYNĄŁ NA INNE CHOROBY? ŚWIATOWA ORGANIZACJA ZDROWIA ZABRAŁA GŁOS W TEJ SPRAWIE

Portal Życie pisał również o… JUŻ NIEDŁUGO W POLSKICH SKLEPACH ZOSTANĄ PRZEPROWADZONE POWAŻNE ZMIANY? O CO DOKŁADNIE CHODZI