W rozmowie z dziennikarzami Interii, szefowa Ministerstwa Rozwoju podkreśliła, że rząd właśnie kończy ostatnią odsłonę pakietu antykryzysowego. Pojawiają się w nim pomysły związane z budownictwem mieszkaniowym dla osób, które nie mają możliwości otrzymania mieszkania komunalnego, a utracili w ostatnim czasie zdolność kredytową.

- Przede wszystkim jednak mamy fundusz inwestycji publicznych, który jest jednym z działań zawartych w pierwszej tarczy antykryzysowej. Te 30 mld złotych ma dziś szczególnie znaczenie – mówi szefowa resortu rozwoju.

Jadwiga Emilewicz chce również uświadomić Polaków, że pandemia koronawirusa wyrządziła duże szkody w finansach publicznych i funkcjonowaniu całej gospodarki. Mówi wyraźnie, że musimy przygotować się na minimum 2-3 lata dochodzenia do stanu sprzed pojawienia się koronawirusa. Jednak Jadwiga Emilewicz stara się patrzeć optymistycznie w przyszłość i przekonuje, że nasza gospodarka radzi sobie znacznie lepiej na tle innych krajów europejskich.

- Komisja Europejska przewiduje, że polskie PKB skurczy się o 4,3 proc. w 2020 r. Średnia unijna to -7,4 proc., a średnia dla strefy euro to nawet -7,7 proc. Jesteśmy zatem w czołówce państw najlepiej radzących sobie z kryzysem – wylicza Jadwiga Emilewicz w wywiadzie dla Interia.pl.

Duży wpływ na to ma mieć tarcza antykryzysowa uruchomiona od kwietnia w Polsce. Minister rozwoju przekonuje, że dziś gospodarka wraca na swoje tory, choć w marcu wydawało się, że będzie totalna katastrofa.

- Z dwóch tarcz, antykryzysowej i finansowej wykorzystano już ponad 76 mld zł. Instrumenty pomocowe działają, a najlepszym tego świadectwem są właśnie te liczby.

Jadwiga Emilewicz tłumaczy również, że jesienna fala nie będzie już taka groźna niż wszyscy myśleli. Wymienia kilka argumentów: dziś wiemy już o koronawirusie znacznie więcej, możemy przygotować się w zakresie środków ochrony osobistej.

- Gotowość i świadomość społeczna - w tym także do przestrzegania zasad bezpieczeństwa - także będzie wyższa – wyjaśnia Jadwiga Emilewicz.

To też może cię zainteresować: WICEPREMIER JACEK SASIN ZAPOWIEDZIAŁ POWAŻNE, CZASOWE ZMIANY DLA ŚLĄSKA. O CO CHODZI?

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: WSPANIAŁE WIEŚCI DLA EMERYTÓW. MINISTERSTWO FINANSÓW ROZPOCZĘŁO PRACĘ NAD NOWELIZACJĄ BUDŻETU. CO BĘDZIE Z EMERYTURAMI

O tym się mówi: POCZTA POLSKA ŚCIĄGA ZALEGŁOŚCI ZA ABONAMENT RTV. WICEPREMIER JACEK SASIN NAKAZUJE ZAPRZESTANIA TYCH DZIAŁAŃ. JAK TO TŁUMACZY