Jak podaje portal „Pikio”, wiele osób, w tym także seniorzy obawiają się o swoje finanse w związku z kryzysem wywołanym przez pandemię koronawirusa. W marcu co prawda nastąpiła waloryzacja rent i emerytur, ale stale rosnące ceny sprawiają, że każdy z niepokojem patrzy w przyszłość.

Marcowa waloryzacja

Waloryzacja rent i emerytur, która miała miejsce w marcu, była tym, na co wielu seniorów czekało z niecierpliwością. Najniższa emerytura wzrosła o 100 zł brutto, co daje 82 zł więcej na rękę. Nieco mniejsze wzrosty odnotowali seniorzy, których świadczenie nie przekracza 1600 zł – oni otrzymali 57 zł. Wyższe emerytury wzrosły o 3,57 procent.

Pomimo wielu obaw osób pobierających świadczenia emerytalne, kryzys nie wpłynie na ponowne obniżenie wysokości pobieranych przez nich świadczeń. Oznacza to, że w czerwcu emeryci otrzymają świadczenie dokładnie w takiej samej wysokości, jak miało to miejsce po marcowej waloryzacji.

Obawy seniorów

W kwietniu już po raz drugi renciści i emeryci otrzymali tzw. trzynastki. Wielu z nich obawia się jednak, że w obliczu kryzysu gospodarczego oraz problemów rządu z dopięciem budżetu państwa w przyszłym roku mogą nie otrzymać tego ważnego dla nich zastrzyku gotówki.

Rządzący jednak uspokajają, że trzynasta emerytura oraz waloryzacja świadczenia zostanie nadal utrzymana. Zapewnienia te nie są jednak w stanie całkowicie zniwelować obaw seniorów, którzy są obawiają się, że szukanie oszczędności rozpocznie się właśnie od ich portfeli.

YouTube

Nowelizacja budżetu

Ministerstwo Finansów rozpoczęło pracę nad nowelizacją budżetu, który ma zostać przedstawiony na przełomie czerwca i lipca. Z kolei już w sierpniu rozpocząć mają się pracę nad ustawą budżetową na przyszły rok. Rządzący zapewniają, że oszczędności nie dotkną seniorów.

„Pieniądze na ten cel pochodzić mają z Funduszu Solidarnościowego. Trafiają do niego pieniądze z daniny solidarnościowej, jaką po raz pierwszy w tym roku zapłacą osoby zarabiające ponad milion złotych rocznie. Jeśli środków w Funduszu Solidarnościowym będzie za mało, pieniądze na trzynastki zostaną przesunięte z Funduszu Rezerwy Demograficznej zarządzanego przez ZUS” – informuje dziennik „Fakt”.

YouTube

Obawiacie się o stan swoich finansów w związku z kryzysem gospodarczym?

To też może cię zainteresować: Poczta Polska ściąga zaległości za abonament RTV. Wicepremier Jacek Sasin nakazuje zaprzestania tych działań. Jak to tłumaczy

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Czy zakonnice są traktowane gorzej od księży? Na jaw wyszły kwoty ich emerytur, są nie do przyjęcia

O tym się mówi: Koniec tajemnic. Łukasz Szumowski powiedział całą prawdę. Słowa ministra zdrowia na temat tego, co nas czeka, brzmią niepokojąco