Abonament RTV to opłata obowiązkowa dla każdego, kto posiada odbiornik radiowy lub telewizyjny. Wielu z nas zapomina o jej uiszczaniu lub świadomie nie reguluje opłat.

Nie jest tajemnicą, że zupełnie inną kwotę zapłacimy za abonament radiowy, a inną za telewizyjny. Jak się okazuje, koszt opłat dla posiadaczy odbiorników wynosi tylko 7 złotych na miesiąc.

W przypadku osób, które posiadają w swoim domu telewizor, koszt ten rośnie do 22 złotych miesięcznie. Jednak jeśli zapłacimy z góry za kilka miesięcy, możemy liczyć na rabat.

I tak, opłacając z góry dwa miesiące abonamentu za radio zapłacimy 13,60 zł, natomiast za trzy miesiące tylko 20,15 zł. Im więcej miesięcy opłacimy jednorazowo, tym większą uzyskamy zniżkę na abonament.

Jacek Sasin. Źródło: Youtube
Jacek Sasin. Źródło: Youtube

Jeśli opłacamy zarówno abonament radiowy, jak i telewizyjny, to koszt przy uiszczeniu opłaty z góry za 12 miesięcy wynosi 245,15 złotych. Dla wielu osób, szczególnie emerytów, jest to jednak spora kwota.

Wstrzymano ściąganie abonamentu RTV. Dlaczego?

Osoby, które nie opłacają abonamentu RTV, muszą liczyć się z tym, że mogą otrzymać spore kary. Ponadto Poczta Polska kontroluje odbiorniki Polaków i następnie ściąga od nich opłaty.

Tym razem było nie inaczej, jednak działania Poczty Polskiej zostały przerwane przez wicepremiera Jacka Sasina. Jak podaje Money.pl, na celowniku znajdowali się głównie emeryci i renciści.

- Kwestia ściągalności abonamentu RTV to smutna spuścizna rządów Donalda Tuska i kolejna kwestia do przemodelowania po naszych poprzednikach – tłumaczył wicepremier Jacek Sasin.

- Biorąc pod uwagę wyjątkowe okoliczności, poprosiłem Pocztę Polską o wstrzymanie działań w tym zakresie – wyjaśnił.

Jacek Sasin. Źródło: Youtube
Jacek Sasin. Źródło: Youtube

Poczta Polska według prawa może ściągać zaległości za abonament RTV za okres do pięciu lat wstecz, jednak tym razem wzięto się głównie za emerytów i rencistów. W ciągu czterech miesięcy 2020 roku zostało wystawionych 35 tys. tytułów wykonawczych, które są podstawą do egzekucji należności przez urząd skarbowy.

Mowa o ogromnych kwotach – tylko w 2020 roku od osób, które nie płaciły abonamentu RTV, ściągnięto aż 7 mln zł.

Przypomnij sobie o… MAŁOPOLSKA: NOWE DANE W SPRAWIE KORONAWIRUSA NA POCZĄTEK TYGODNIA

Jak informował portal Życie: CZY ZAKONNICE SĄ TRAKTOWANE GORZEJ OD KSIĘŻY? NA JAW WYSZŁY KWOTY ICH EMERYTUR, SĄ NIE DO PRZYJĘCIA

Portal Życie pisał również o… KONIEC TAJEMNIC. ŁUKASZ SZUMOWSKI POWIEDZIAŁ CAŁĄ PRAWDĘ. SŁOWA MINISTRA ZDROWIA NA TEMAT TEGO, CO NAS CZEKA, BRZMIĄ NIEPOKOJĄCO