Wielu Polaków albo zapomina, albo też świadomie nie opłaca abonamentu RTV. Jak się okazuje, konsekwencje takich działań mogą być poważne.

Ile wynosi abonament?

Nie jest tajemnicą, że zupełnie inną kwotę zapłacimy za abonament radiowy, a inną za telewizyjny. Jak się okazuje, koszt opłat dla posiadaczy odbiorników wynosi tylko 7 złotych na miesiąc.

W przypadku osób, które posiadają w swoim domu telewizor koszt ten rośnie do 22 złotych miesięcznie.

Jak się jednak okazuje, jeśli zdecydujemy się na jednorazowe uiszczenie opłaty za kilka miesięcy z góry to uzyskamy wtedy mały rabat.

I tak, opłacając z góry dwa miesiące abonamentu za radio zapłacimy 13,60 zł, natomiast za trzy miesiące tylko 20, 15 zł. Im więcej miesięcy opłacimy jednorazowo, tym większą uzyskamy zniżkę na abonament.

Jeśli opłacamy natomiast zarówno abonament radiowy jak i telewizyjny to koszt takiego rocznego przywileju wynosi 245,15 złotych. Dla wielu osób, szczególnie emerytów, jest to jednak spora kwota.

Trwają kontrole!

Z tego właśnie powodu wielu Polaków nie płaci abonamentu RTV. Do tej pory uchodziło im to na sucho, jednak przepisy mocno się zmieniły i zostały podjęte już pierwsze kroki w celu ścigania dłużników.

Jak podaje Krajowa Radia Radiofonii i Telewizji w 2018 roku tylko 31% posiadaczy odbiorników RTV opłaciło abonament!

Ostatnio ruszyły już kontrole, które mają za zadanie sprawdzić, czy wszyscy posiadacze odbiorników telewizyjnych i radiowych stosują się do opłacania abonamentu.

Co ciekawe, wysokość mandatu może zaboleć niejednego Polaka. Jak się okazuje, kara jest równoważna 30. opłatom abonamentowym. Wynosi więc 681 złotych!

Jak informuje portal biznesinfo.pl już w tamtym roku kontrolerzy zebrali od Polaków kary na łączna kwotę 6,5 miliona złotych!

Co więcej, portal Gazeta.pl zacytował ostatnio notariuszkę, Sylwię Grabowską, która dokładnie wyjaśnia, że mamy prawo nie wpuścić kontrolera Poczty Polskiej do domu.

- Ustawa nie przewiduje żadnego trybu przeprowadzenia kontroli, podobnie jak akty wykonawcze do niej wydane. Zatem mając na uwadze ogólne przepisy również wynikające z konstytucji - przeszukanie mieszkania bez zgody właściciela może odbyć się tylko o ile takie przewiduje ustawa - mamy prawo odmówić wpuszczenia kontrolera do domu podobnie jak i listonosza - poinformowała Sylwia Grabowska.

Przypomnij sobie o… JANUSZ KORWIN MIKKE PRZYŁAPANY NA PLAŻY. DZIWNE ZACHOWANIE ZNANEGO POLITYKA PRZYKUŁO UWAGĘ

Jak informował portal Życie: MINISTERSTWO ZDROWIA OPUBLIKOWAŁO NAJNOWSZY RAPORT DOTYCZĄCY KORONAWIRUSA W POLSCE. W NIEKTÓRYCH REJONACH SYTUACJA WYMYKA SIĘ SPOD KONTROLI

Portal Życie pisał również o… LECH WAŁĘSA PONOWNIE WZBUDZIŁ SPORO KONTROWERSJI. CO TYM RAZEM JEST POWODEM ZŁOŚLIWYCH KOMENTARZY