Polacy nie wierzą w to, ile muszą zapłacić za zakupy żywnościowe. Wiele osób jest przerażonych.

Ceny jedzenia wysokie jak nigdy dotąd

Od wielu tygodni eksperci przygotowywali nas na to, że ceny artykułów żywnościowych mogą bardzo wzrosnąć. Jednak chyba nikt nie spodziewał się, że przyjdzie nam płacić aż takie kwoty za jedzenie.

Okazuje się, że powodem takiego wzrostu cen jest przede wszystkim pandemia koronawirusa, ale także obecna w naszym kraju susza. Sezonowe owoce i warzywa to już prawie dobro luksusowe.

- COVID-19 zmienia strukturę konsumpcji gospodarstw domowych i sprawia, że wzrost cen żywności staje się bardziej dotkliwy - wyjaśniają eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego cytowani przez biznes.gazetaprawna.pl.

Jak podaje portal Lelum.pl najdroższe są oczywiście owoce i warzywa sezonowe, jednak Polacy narzekają także na niesamowity wzrost cen polskich ziemniaków czy też pieczywa.

Analitycy nie mają wątpliwości, że tak dużego wzrostu cen w naszym kraju nie obserwowano już od 10 lat. Co więcej, musimy przygotować się na to, że to nie koniec podwyżek!

– W ostatnich dziesięciu latach średni roczny wzrost cen żywności wynosił ok. 2,5 proc., czyli był mniej więcej trzykrotnie niższy niż obecnie -informuje Tygodnik Gospodarczy PIE.

Może być jeszcze gorzej!

Polacy już teraz, nie mogą uwierzyć w ceny, które widzą w sklepach czy na targowiskach. W niektórych miejscach naszego kraju cena za kilogram czereśni przekroczyła już 50 złotych.

Kolejny wzrost cen zależy przede wszystkim od tego, czy uchronimy się od suszy. Jeśli deszcze będą obfite i regularne, to rolnicy nie będą mieli podstaw żeby podwyższać ceny z powodu braku plonów.

Jednak jeśli nadal opady nie będą zbyt duże to grozi nam poważna susza. Wtedy zaczną się nie tylko problemy z bardzo wysokimi cenami, ale także z dostępem do wody pitnej.

Miejmy nadzieję, że jednak natura spojrzy na nas łaskawym okiem i w naszym kraju nie dojdzie do sytuacji w której będziemy musieli zmierzyć się z ekstremalnymi suszami.

Przypomnij sobie o… POMORZE: SĄ NAJNOWSZE DANE O ZAKAŻENIACH KORONAWIRUSEM. CZY SYTUACJA SIĘ POPRAWIA?

Jak informował portal Życie: ZDUMIEWAJĄCA PRZEPOWIEDNIA KRZYSZTOFA JACKOWSKIEGO O SYTUACJI W POLSCE. „TEN RZĄD NIE PRZETRWA”, KOMENTUJE JASNOWIDZ

Portal Życie pisał również o… UCZESTNICY "ŚLUBU OD PIERWSZEGO WEJRZENIA" ZDRADZAJĄ KULISY PROGRAMU. CO ZDRADZAJĄ AGNIESZKA I WOJTEK?