Jak podaje "money.pl", Śląsk stał się miejscem, w którym stwierdzono największe ognisko koronawirusa w kraju. Według Ministerstwa Zdrowia, przybywa tam najwięcej przypadków zakażeń.

Co zamierza wprowadzić rząd

Wicepremier Jacek Sasin wraz z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim podjęli decyzję o tymczasowym unieruchomieniu kopalń, których pracownicy nie przeszli jeszcze badań. Dotyczy to łącznie 12 kopalń.

Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski, mówili na ostatniej konferencji o tym, jaka jest aktualna sytuacja w Polsce.

Od wtorku wstrzymamy pracę i wydobycie w dwóch kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej i w dziesięciu kopalniach Polskiej Grupy Górniczej.

Dobrą wiadomością jest to, że ci, którzy zostaną wysłani na trzytygodniowe postojowe, otrzymają za nie 100 procent wynagrodzenia. Jak dodał Jacek Sasin:

Tak, by górnicy nie byli ekonomicznie karani za tę sytuację. Chcę podkreślić, że to przejście do kolejnego etapu walki z pandemią koronawirusa.

U górników wykonaliśmy ponad 50 tysięcy badań, to pokazuje skalę - w Europie takiej nie ma. W związku z tym tak duże liczby dodatnich wyników. Wychodzimy przed szereg w Europie, bo tam badane są głównie osoby, które miały kontakt z zakażonym.

Polsat News

Chcemy raz a dobrze ten problem rozwiązać i spowodować, że za 3 tygodnie wszystkie te kopalnie wrócą do pracy, będą realizowały kontrakty i dostarczały węgiel.

Łukasz Szumowski natomiast dodał, że największym winowajcą, czyli ogniskiem są same zakłady pracy na Śląsku.

Mocno chcę podkreślić: transmisji poziomej na Śląsku nie ma. Najwięcej zakażeń jest z ogniska, jakimi są zakłady pracy, czyli kopalnie.

O tym pisaliśmy: Do Sejmu wpłynął wniosek o wotum zaufania dla rządu. Podczas wystąpienia Mateusza Morawieckiego padły bardzo ostre słowa

Zerknij także tutaj: Państwo Bardowscy z "Rolnik szuka żony" podjęli wyzwanie #Hot16Challenge2. Jak im poszło i kogo nominowali?