Według najnowszych informacji Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nad prawie całą Polską przejdzie dziś front burzowy. Oznacza to niebezpieczną pogodę z ulewami, piorunami, silnym wiatrem, a nawet gradem. W piątek będzie wyjątkowo niebezpiecznie na dworze, lepiej zostać w domu.

IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia dla kilku województw. Będzie niebezpiecznie, przez Polskę przejdą gwałtowne burze

Jak informują meteorolodzy z IMGW, w piątek rano alertem ostrzegawczym pierwszego stopnia objęto dwa województwa na północy i wschodzie Polski. Chodzi o Warmię i Mazury, a także Podlasie. Ostrzeżenia obowiązują we wszystkich powiatach wymienionych w komunikacie synoptyków.

Zdaniem meteorologów, pojawią się niebezpieczne dla ludzkiego życia i zdrowia warunki pogodowe, a burza, silny wiatr i opady gradu mogą przyczynić się do utrudnień komunikacyjnych.

Groźne zjawiska atmosferyczne mają wystąpić we wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego już od godziny 13.00 i potrwać aż do późnego wieczora, mniej więcej do godziny 23.00.

Tereny wschodnie od powiatu olsztyńskiego, cała Warmia i Mazury oraz Podlasie będą zmagać się z burzami od godziny 15:00, a gwałtowne zjawiska atmosferyczne mogą zakończyć nawet w sobotę koło 3 nad ranem.

Zgodnie z wyliczeniami IMGW prawdopodobieństwo występowania burz z gradem wynosi 80 procent. Może spaść od 10 do 15 mm na centymetr kwadratowy, a lokalnie ulewy będą silne – aż do 25 mm opadów.

Prędkość wiatru ma sięgać do 75 km/h, a w wielu miejscach spadnie grad.

- Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej – możemy przeczytać na stronie IMGW.

Przypomnij sobie o… CZY KONWALIE SĄ NIEBEZPIECZNE? LEKARZE PRZEKAZUJĄ WAŻNĄ INFORMACJĘ, KTÓRA MOŻE WPŁYNĄĆ NA TWOJE ZDROWIE

Jak informował portal Życie: IMGW OSTRZEGA: GWAŁTOWNA ZMIANA POGODY JUŻ DZIŚ. GDZIE I KIEDY TRZEBA SPODZIEWAĆ SIĘ PRZEŁOMU

Portal Życie pisał również o… SEZON NA KLESZCZE W PEŁNI. FAKTY I MITY, O KTÓRYCH WARTO WIEDZIEĆ, JEŚLI MAMY Z NIMI KONTAKT