Pieniądze nie zawsze są bezpieczne na kontach bankowych. Osoby, które nie zachowają ostrożności mogą w ciągu chwili stracić wszystkie środki. W związku z tym przedstawiciele dwóch dużych banków postanowili ostrzec swoich klientów. Na co warto zwrócić uwagę?

Pieniądze na koncie w Alior Banku nie są bezpieczne

Alior Bank zdecydował się poinformować swoich klientów, w jaki sposób działają oszuści. Jak się okazuje, wiele osób posiadających konto w tym banku od dawna otrzymują niepokojące SMS-y.

W treści wiadomości zwykle znajduje się informacja o konieczności uregulowania niewielkiej kwoty, zwykle w wysokości kilkadziesiąt groszy lub kilku złotych, przez co nie wzbudza aż tak dużych podejrzeń.

Najczęściej dopłata dotyczy faktury, rachunku, kuriera czy jakiegoś zakupu. Na dole znajduje się link do strony internetowej, która do złudzenia przypomina witrynę banku. Po dokonaniu owej wpłaty, oszuści mają dostęp do danych logowania. W związku z tym w ciągu chwili mogą wyczyścić do zera konto.

Takie działania mają na celu przejęcie konta (loginu oraz hasła) do bankowości, a następnie środków - jeśli użytkownik wpisze jednorazowy kod z SMS na fałszywej stronie lub potwierdzi transakcję za pomocą aplikacji mobilnej
- tłumaczy Alior Bank.

BNP Paribas również zmaga się z falą oszustw

BNP Paribas również walczy z nagminnymi oszustwami. W tym przypadku jednak zamiast SMS-ów wysyłane są wiadomości na adres e-mail. W treści znajduje się link prowadzący do szkodliwej zawartości umieszczonej w Google Drive.

Nadawcy fałszywych wiadomości informują odbiorców o przekroczonym terminie na opłacenie faktury, a przykładowa treść tematu wiadomości to: "fv ot Bank BGZ BNP Paribas S.A. Oddzial II
- wyjaśnia BNP Paribas.

BNP Paribas apeluje do klientów, aby w przypadku otrzymania podejrzanej wiadomości zawsze zgłaszali się na infolinię. Tam będzie można dowiedzieć się, czy rzeczywiście są jakiekolwiek niedopłaty.

W żadnym wypadku nie należy jednak zbyt pochopnie klikać w linki i załączniki. Konsekwencje tego mogą być bardzo przykre i nieodwracalne.

Może zainteresuje Cię to: POD ŻADNYM POZOREM NIE ODPOWIADAJ NA TE WIADOMOŚCI. MOŻE CIĘ TO SŁONO KOSZTOWAĆ

Zobacz także: DO POLAKÓW MASOWO PRZYCHODZĄ NIEPOKOJĄCE SMS-Y. DO TEJ PORY NIC PODOBNEGO SIĘ NIE ZDARZYŁO

Na portalu "Życie" informowaliśmy o: SYTUACJA JEST NAPRAWDĘ GROŹNA. TOPR WYDAŁ ALERTY TRZECIEGO STOPNIA