Ptasia grypa w województwie łódzkim

W jednym z gospodarstw w Kolonii Brużycy w gminie Aleksandrów Łódzki, 27 lutego wykryto ognisko ptasiej grypy. Hodowano tam aż 15 tys. kaczek. Już dzień później specjalistyczna firma zlikwidowała ognisko niebezpiecznej choroby.

Powiatowy zespół zarządzania kryzysowego zwołał specjalne posiedzenie i ustanowił zakaz sprzedaży jaj i drobiu w określonych miejscach w województwie łódzkim. Do tak zwanego obszaru zapowietrzonego należą: gmina Aleksandrów Łódzki (Jastrzębie Górne, , Kolonia Brużyca, Brużyczka Mała i Brużyca Wielka) oraz niektóre części miasta Zgierz (Aniołów i Krogulec).

Ponadto w zagrożonym obszarze są także: gmina Parzęczew, pozostałe fragmenty Zgierza i gmina Zgierz. Zakaz sprzedawania drobiu i jaj w tych obszarach może potrwać dłużej niż miesiąc.

Jak można uniknąć zarażenia chorobą?

Przede wszystkim mając jakikolwiek kontakt z ptactwem powinniśmy zawsze umyć ręce. W tym przypadku nie ma żadnego znaczenie, czy mieliśmy do czynienia z dzikimi zwierzętami czy jedynie z hodowlanymi. Zaleca się także, aby nie dotykać martwych ptaków lub zachowujących się w podejrzany sposób. Dotyczy to także dotykania ubitego drobiu. Wtedy należy zastosować odpowiednie zabezpieczenia.

Poza dbaniem o higienę ciała duże znaczenie ma także dokładne mycie wszystkich naczyń mających kontakt z surowym drobiem. Dokładna dezynfekcja wymagana jest w przypadku wszelkiego rodzaju akcesoriów, takich jak deski, noże czy talerze.

Odpowiednio przygotuj drób

Przy zakupie drobiu, przetworów drobiarskich i jaj warto upewnić się, że zostały one przd spożyciem poddane odpowiedniej obróbce cieplnej w minimalnej temperaturze 70 stopni Celsjusza. Należy przy tym pamiętać, że zamrożenie mięsa nie eliminuje wirusa grypy, dlatego w tym przypadku nic nie da zamknięcie produktów na jakiś czas w zamrażalce. Surowe mięso nie powinno mieć także żadnej styczności z pozostałą żywnością.

Może zainteresuje Cię to: W POLSKICH LASACH MOŻNA SPOTKAĆ PEWNĄ STARUSZKĘ. LEPIEJ Z NIĄ NIE ROZMAWIAĆ

Zobacz także: PUSTE PÓŁKI W SKLEPACH I APTEKACH. WSZYTSKO PRZEZ KORONAWIRUSA

Na portalu "Życie" pisaliśmy o: CO WARTO KUPIĆ W RAZIE EPIDEMII KORONAWIRUSEA. WARTO ZAOPATRZYĆ SIĘ NIE TYLKO W PRODUKTY SPOŻYWCZE