Wielki Post rozpocznie się już za kilka dni w Środę Popielcową. Okres ten trwa do Wielkanocy, czyli razem 40 dni. Katolicy powinni w tym czasie przestrzegać pewnych zasad. Warto wtedy skupić się na swojej duszy i odrzucić cielesne pragnienia.

W Kościele okres postu nazywany jest metanoją, czyli nawiązaniem bliższego kontaktu z Bogiem. To doskonały czas, aby się nawrócić. Jakie są najważniejsze reguły Wielkiego Postu?

Historia Wielkiego Postu

Początkowo Wielki Post objemował jedynie Wielki Piątek i Wielką Sobotę. W III wieku przeciągnięto ten czas do tygodnia. Dopiero w IV wieku przedłużono post do czterdziestu dni.

Miało to związek z czterdziestodniowym postem Jezusa na pustyni i czterdziestodniową wędrówką Izraelitów po ucieczce z Egiptu.

W XVI wieku powstał z kolei zwyczaj posypywania głowy popiołem w Środę Popielcową. To właśnie ten dzień wyznacza początek Wielkiego Postu. W jego skład wchodzi aż sześć niedziel, z czego ostatnią jest Niedzielą Palmową, czyli Męki Pańskiej.

Okres ten kończy się w dzień liturgii Wielkiego Czwartku. Wtedy wówczas początek ma Święto Paschalne trwające przez 3 dni.

Jakich zasad należy przestrzegać w okresie Wielkiego Postu?

Wielki Post to wyjątkowy okres dla katolików. To czas, kiedy należy zachować wstrzemięźliwość i skupić się na swojej duchowości. Przedstawiamy najważniejsze zasady, jakie powinno się przestrzegać. Każdego roku wspomina o nich Kościół.

Nie jedz mięsa!

W okresie Wielkiego Postu należy zachować wstrzemięźliwość w jedzeniu pokarmów. Dotyczy to przede wszystkim mięsa. Ścisły post powinny zachować wszystkie pełnoletnie osoby do 60. roku życia.

Jeśli jednak z jakiegoś powodu, nie jest się zobowiązanym do przestrzegania postu jakościowego, należy przestrzegać post ilościowy. Oznacza to, że mięso należy jeść jedynie przy jednorazowym posiłku do sytości.

Wielki Post to czas zadumy i refleksji

Wielki Post to doskonała okazja, aby pomyśleć nad własnym życiem. W tym czasie warto wykonać rachunek sumienia i zastanowić się nad dalszymi planami. To dobry czas, aby wypisać sobie nowe postanowienia.

Wystrzegaj się hucznych zabaw!

W okresie Wielkiego Postu należy wystrzegać się masowych imprez i potańcówek. To nie czas na huczne zabawy. Jak się okazuje, zasada ta nie jest aż tak żelazna, gdyż spokojne spotkanie w rodzinnym gronie przy winie wchodzi juz w grę.

Warto pogłębić swoją relację z Bogiem

Doskonałym pomysłem w czasie Wielkiego Postu jest pogłębienie relacji z Bogiem. To doskonały czas, aby się nawrócić. Warto także zadbać o codzienną modlitwę.

Wyspowiadaj się!

Skoro okres Wielkiego Postu to czas zadumy, to warto również pomyśleć o spowiedzi. Pozbądź się grzechów i zacznij z zupełnie nową kartą!

Codzienne nabożeństwa

Aby pogłębić swoją wiarę w Boga warto brać udział w codziennych nabożeństwach w okresie Wielkiego Postu. Jednym z takich przykładów jest odbywająca się w tym czasie Droga Krzyżowa.

Zrób coś dobrego dla innych

W czasie Wielkiego Postu dobrze jest zrobić coś dla innych. Kościół nawołuje wtedy do dobrych uczynków, ale też jałmużny.

Seks w okresie Wielkiego Postu

Dla osób, które zastanawiały się, czy mogą uprawiać seks w okresie Wielkiego Postu, mamy dobrą wiadomość! Nic nie stoi na przeszkodzie. Oczywiście mowa tutaj o zbliżeniu z małżonką, gdyż według Kościoła stosunek pozamałżeński to grzech.

Może zainteresuje Cię to: NIESAMOWITA MODLITWA O WSTAWIENNICTWO WIELKIEGO ŚWIĘTEGO. DZIĘKI NIEJ SPEŁNI SIĘ TO, CZEGO PRAGNIEMY

Zobacz także: CO SIĘ DZIEJE Z PIENIĘDZMI, KTÓRE PARAFIANIE DAJĄ NA TACĘ, I CZY KWOTY POWINNY BYĆ JAWNE

Portal "Życie" pisał o: MASZ PROBLEMY Z MAŁŻEŃSTWIE? TA NIESAMOWITA MODLITWA POMOŻE CI JE PRZEZWYCIĘŻYĆ