Wielu wiernych chętnie daje pieniądze na tacę księżom, coraz częściej jednak zaczynają zastanawiać się, na co przeznaczane są ich datki. Jeden z księży postanowił zabrać głos na ten temat.

Na co idą pieniądze parafian?

Na ten temat wypowiedział się ksiądz Piotr Śliżewski – pełni swoją funkcję już od trzech lat. Podczas wywiadu, który przeprowadził Rafał Gębura na swoim kanale w serwisie YouTube, duchowny sam wyznał, jakie wydatki ma jego parafia.

Podczas wywiadu przeprowadzonego przez twórcę, którego kanał na YouTube nazywa się „7 metrów pod ziemią”, padło pytanie o wysokość zarobków duchownych. Piotr Śliżewski ujawnił, że jest 31 tysięcy księży i mają oni różne zarobki – zależnie od terenu, ofiarności wiernych, dodatkowych funkcji oraz innych czynników.

Ksiądz Piotr Śliżewski podał zarobki na swoim przykładzie – ma 20 godzin tygodniowo w szkole, z tacy jako wikariusz nie otrzymuje pieniędzy.

Datki wiernych na tacę przeznaczane są na potrzeby kościoła oraz potrzeby diecezjalne, a także utrzymanie plebanii. Duchowni otrzymują pieniądze z ofiar parafian na Msze Święte – sumuje się wszystkie ofiary i dzieli przez ilość księży.

Opłaty za śluby przeznaczone są na potrzeby plebanii, zaś z pieniędzy na pogrzeb 20% liczone jest jako ofiara na mszę.

Zazwyczaj ksiądz otrzymuje ok. 1500 zł miesięcznie, niekiedy więcej. Są to pieniądze na życie – przy czym duchowni mają zapewnione zakwaterowanie oraz posiłki.

Piotr Śliżewski podkreśla, że dzięki już gotowym posiłkom oraz zabezpieczeniom finansowym nie musi zbyt wiele o tym myśleć.

W związku z faktem, że księża otrzymują pieniądze na tacę, lecz nie zawsze podają wysokość wpłat do publicznej informacji, pojawia się zasadnicze pytanie: czy Kościół powinien informować, ile zebrano od parafian?

Przypomnij sobie o… TAJEMNICA RODZINNA OJCA RYDZYKA. BRACIA NIE PRZYZNAJĄ SIĘ DO POKREWIEŃSTWA, A BRATANKOWIE ŻYCZĄ MU KONTROLI SKARBOWEJ

Jak informował portal Życie: PO WIZYCIE „PANI Z ZUS” MĘŻCZYZNA STRACIŁ CAŁY SWÓJ DOBYTEK. JAK USTRZEC SIĘ PRZED PODOBNYMI SYTUACJAMI

Portal Życie pisał również o… PROBOSZCZ NAKAZAŁ WIERNYM PROWADZENIE EWIDENCJI DATKÓW I ZBIERANIE PIENIĘDZY PO DOMACH. JAK TŁUMACZY SWÓJ POMYSŁ