Tego typu sytuacje zdarzają się coraz częściej. Oszuści i złodzieje wykorzystują sytuacje, w których ludzie, głównie starsi, obdarzają innych zbyt dużym zaufaniem.

81-letni pan Piotr z Gdańska wrócił z zakupów. Niedługo później zadzwonił dzwonek do drzwi. Gdy otworzył, zobaczył młodą kobietę, która miała na sobie spódnicę oraz bluzkę ze sporym dekoltem.

Starszy mężczyzna, gdy usłyszał, że jest ona pracownicą ZUS, wpuścił ją do domu. Według jego zeznań kobieta interesowała się tym, czy dostał już „trzynastkę”, a jako powód swojej wizyty podała wypłacenie zasiłku na leki.

Nowy sposób oszustów

Kobieta zaczęła pytać pana Piotra o wysokość emerytury, opłat za mieszkanie oraz za leki. Deklarowała pomoc – poinformowała, że gdy rozmieni pieniądze, wypłaci mężczyźnie zasiłek na leki.

Gdy emeryt sięgnął do szafki, w której trzyma pieniądze, i wyjął część, zabrzmiał kolejny dzwonek do drzwi. Druga kobieta również przedstawiła się jako pracownica ZUS, jednak nie weszła do mieszkania.

Pierwsza z kobiet oznajmiła, że pójdzie po dokumenty do samochodu i wróci. Chwilę po jej wyjściu pan Piotr sprawdził zawartość swojej szafki, w której trzymał oszczędności. Z przerażeniem zobaczył, że zabrała 4000 zł – wszystko, co miało mu wystarczyć na przeżycie.

Policja została poinformowana o zdarzeniu. Wykonano oględziny, zabezpieczono ślady, a policja jest na tropie złodziei. Należy jednak pamiętać, by nie dać się w ten sposób oszukać.

- Zaufałem i padłem ofiarą złodziei. Przynajmniej wy nie otwierajcie drzwi obcym ludziom – ostrzega teraz starszy mężczyzna.

Co zrobić, by nie paść ofiarą kradzieży? Przede wszystkim pamiętać, że pracownicy ZUS odwiedzają płatników jedynie w razie konieczności skontrolowania składek. Jest to jednak zapowiedziana wizyta, a pracownik ZUS okazuje legitymację służbową oraz upoważnienie do przeprowadzenia kontroli.

Drugim rodzajem kontroli jest sprawdzanie prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich. Jednak wtedy pracownik ZUS również musi mieć przy sobie legitymację.

Przypomnij sobie o… DOBRE WIEŚCI DLA SENIORÓW. DLA TYCH, CO SPEŁNIĄ WARUNKI PRZEWIDZIANO NAWET 2500 ZŁOTYCH

Jak informował portal Życie: RODZICE CORAZ CZĘŚCIEJ WYPISUJĄ DZIECI Z RELIGII. CO JEST PRZYCZYNĄ

Portal Życie pisał również o… TAJEMNICA RODZINNA OJCA RYDZYKA. BRACIA NIE PRZYZNAJĄ SIĘ DO POKREWIEŃSTWA, A BRATANKOWIE ŻYCZĄ MU KONTROLI SKARBOWEJ