Wydawać by się mogło, że ceny produktów w sieciówce funkcjonującej w kilku krajach powinny być do siebie zbliżone. Okazuje się jednak, że nie jest to regułą. Pan Damian, klient sieci Lidl postanowił na swoim profilu na Facebooku podzielił się z internautami wynikiem eksperymentu.

Klient przeprowadził zakupowy eksperyment

W odstępie 2 dni pan Damian zrobił zakupy w sieciówce Lidl w Wielkiej Brytanii i w Polsce. W obu skepach wybrał te same produkty, z czego prawie wszystkie były własnych marek sklepu. Okazuje ze koszty nie pokrywają się ze sobą, a co więcej w naszym kraju zapłacić trzeba więcej. Różnica wynosi ponad 14 złotych.

Zakupy w polskim Lidlu droższe niż na zachodzie

Damian przygotował wykaz cen za zakupione produkty w polskim i brytyjskim Lidlu na podstawie paragonów, które opublikował wraz z wynikiem eksperymentu. Jak się okazuje za te same zakupy zapłacił zagranicą 59,68 złotych, a w Polsce… 73,95 złotych. W zestawieniu tylko 4 produkty z 17 były tańsze u nas w kraju - mleko, masło, kiełbasa żywiecka i makaron. Za pozostałe artykuły, takie jak pomidory, mleko kokosowe czy oliwa trzeba zapłacić więcej o nawet kilka złotych.

"Socjalizm i ignorancja w praktyce, czyli jak żart o "zachodnich cenach" i wschodnich płacach' w Polsce przerodził się w smutną rzeczywistość" - skomentował pod swoim postem klient sieciówki.

Ceny produktów zależnie są od wielu czynników

Biuro prasowe Lidla postanowiło odnieść się do sprawy odpowiadając w ten sposób:

"Należy zaznaczyć, iż wybrany przez klienta zestaw produktów nie jest identyczny, w niektórych przypadkach są to artykuły dostarczane przez różnych producentów oraz o różnej gramaturze" - wyjaśnia Aleksandra Robaszkiewicz.

"Na kształtowanie się wysokości cen produktów w danym kraju wpływa wiele czynników, w tym m.in. wielkość dokonywanych zamówień u dostawców, koszty transportu i magazynowania, wysokość VAT (w Wielkiej Brytanii VAT na żywność nieprzetworzoną to 0 proc.), akcyzy czy koszt produkcji opakowań. W związku z tym widzimy, że pewne wybrane przez klienta artykuły spożywcze były tańsze w Polsce, a inne w Wielkiej Brytanii" - dadaje.

Może zainteresuje Cię to: INNOWACYJNY POMYSŁ NIEMIECKIEJ SIECI. NIESIE ZA SOBĄ WIELE KORZYŚCI

Zobacz także: BIEDRONKA, LIDL, A MOŻE ABC. GDZIE NAJCZĘŚCIEJ KUPUJĄ POLACY

Portal "Życie" poleca: POLACY ZAPŁACĄ WIĘCEJ ZA PRĄD, ALE PAŃSTWO OBIECUJE DOPŁATY. ILE BĘDĄ WYNOSIĆ I KIEDY MOŻNA SIĘ ICH SPODZIEWAĆ