Wiadomo już, że będą podwyżki cen prądu. Wprowadziło je już czterech największych dostawców energii elektrycznej. Jak to się ma do obietnic rządu, że podwyżki nie będą odczuwalne dla gospodarstw domowych?

Okazuje się, że rząd może zaproponować obywatelom rekompensaty, które sprawią, że wzrost cen za energię elektryczną nie będzie dla nich odczuwalny. Jednak jest pewien haczyk…

W listopadzie 2019 roku wicepremier Jacek Sasin obiecywał, że w 2020 roku nie będzie podwyżek cen prądu. Gdy okazało się, że zostaną one jednak wprowadzone, polityk utrzymuje, że będą nieodczuwalne dla polskich rodzin.

Średnia trzyosobowa rodzina zapłaci 100 zł więcej za prąd w 2020 roku. Wyższe taryfy za prąd dla czterech największych spółek są już zatwierdzone przez Urząd Regulacji Energetyki, co oznacza, że podwyżki będą obowiązywać już od stycznia.

Wicepremier obiecuje rekompensaty dla gospodarstw domowych, tak, by te nie zostały dotknięte podwyżkami. Jednak co ważne – te zwroty będą wypłacane dopiero w 2021 roku. Dodatkowo będzie trzeba złożyć stosowny wniosek – rekompensaty nie będą przyznawane automatycznie.

- Zasada będzie taka, że po końcu roku, kiedy będziemy mogli określić, ile więcej polska rodzina zapłaciła za prąd, zrekompensujemy tę różnicę – informował wicepremier.

Wynika z tego, że rekompensaty będą wyliczane indywidualnie dla każdego gospodarstwa domowego.

Jak podaje Fakt, póki co jest pewność, że takie dopłaty będą przyznane jedynie za 2020 rok – być może już w kolejnym roku Polacy sami będą musieli sfinansować różnicę między poprzednimi a nowymi, wyższymi cenami prądu.

System dopłat do rachunków to koszt około 3 miliardów złotych. Póki co nie wiadomo, czy zostanie wprowadzony nowy urząd, który zajmie się obsługą wniosków o dopłaty.

Należy pamiętać, że system dopłat przeznaczony jest tylko dla gospodarstw domowych. Nie wiadomo także, czy klienci firm innych niż Enea, Energa, PGE i Tauron także otrzymają dopłaty. Projekt ustawy wciąż jest dopracowywany.

Przypomnij sobie o… ALE NUMER, NOWY AKTOR ZASTĄPI ARTURA ŻMIJEWSKIEGO W "OJCU MATEUSZU". KTO TO BĘDZIE I CZY WIDZOWIE SĄ GOTOWI NA ZMIANĘ

Jak informował portal Życie: NIE MA JUŻ Z NAMI ZNANEGO DZIENNIKARZA TVP. POLICJA ZATRZYMAŁA W TEJ SPRAWIE PODEJRZANEGO

Portal Życie pisał również o… WAŻNA ZMIANA PRZEPISÓW. OD DZIŚ LEKARZE NIE BĘDĄ JUŻ WYSTAWIAĆ PAPIEROWYCH RECEPT