Ta rewolucyjna zmiana budziła w trakcie trwania Synodu Amazońskiego największe emocje. Tradycjonaliści gorąco przeciw niej protestowali. Według nich zgoda na wyświęcenie żonatych mężczyzn narusza tysiące lat tradycji religii katolickiej.

Pomimo protestów konserwatystów, Synod zadecydował o dopuszczeniu do funkcji księży również żonatych mężczyzn. Żonaci diakoni będą mogli zostać księżmi, ale będą musieli spełnić kilka warunków. Ich diakonat powinien być owocny, a oni będą musieli otrzymać bardzo dobre teologiczne wykształcenie.

W oficjalnym komunikacie upublicznionym przez Watykan dowiadujemy się więcej na temat pobudek, jakie kierowały kościelnymi hierarchami, którzy zdecydowali się na rewolucję.

- Dokument końcowy synodu podejmuje też w końcu bolesny problem niektórych wspólnot tubylczych, które pozbawione są stałej obecności kapłana – dowiadujemy się z komunikatu.

– Biskupi w sposób jednoznaczny doceniają znaczenie celibatu i zalecają gorącą modlitwę o liczne powołania. Mając jednak na względzie potrzeby wspólnot pozbawionych posługi sakramentalnej, synod wnioskuje o ustalenie kryteriów i dyspozycji, na podstawie których można by udzielać święceń kapłańskich diakonom stałym, którzy posługiwaliby w najodleglejszych regionach Amazonii – przekazał opinii publicznej Watykan.

Zmiana prawa kościelnego może bardzo mocno zmienić kościół Katolicki, również w Polsce. Dla wielu wiernych, jak i samych księży, celibat stanowi coraz większy problem. Czasami problemem jest też hipokryzja, gdy pomimo zakazu duchowni nie mogą oprzeć się towarzystwu kobiet.

Prof. Józef Baniak z Wydziału Teologicznego UAM 10 lat temu opublikował głośne badanie, z którego wynikało, że 60 proc. księży ma relacje z kobietami, a 15 proc. ma dzieci. Jak podaje Onet, za swoje badanie prof. Baniak został usunięty ze stanowiska i każda jego wypowiedź jest szeroko krytykowana przez kościelnych hierarchów.

Zniesienie celibatu może uzdrowić kościelne struktury. Jeśli do święceń kapłańskich będą dopuszczani żonaci mężczyźni, to może to doprowadzić do zmniejszenia hipokryzji w tym względzie i zwiększenia zaufania wiernych do księży.

Przypomnij sobie o...CZYM ZAJMOWAŁ SIĘ JAN PAWEŁ II, KIEDY BYŁ SAM? BLISKI WSPÓŁPRACOWNIK PAPIEŻA ZDRADZIŁ ZASKAKUJĄCE SZCZEGOŁY JEGO ŻYCIA

Portal Życie pisał również o...KSIĄDZ DOPUŚCIŁ SIĘ TEGO WOBEC UCZENNICY? WSZYSTKO DZIAŁO SIĘ NA LEKCJI RELIGII!

Jak informował portal Życie: MIASTA ROZDAJĄ PIENIĄDZE NA REMONT. KAŻDA RODZINA MOŻE OTRZYMAĆ NAWET 40 TYS. ZŁ. JAKIE WARUNKI TRZEBA SPEŁNIĆ