Część z nas nie pamięta już prawdziwie mroźnej zimy – ostatnie sezony były dość ciepłe, a duże mrozy, o ile występowały, bardzo krótkotrwałe. Dlatego w tym roku możemy się zdziwić.

Z informacji, które podaje serwis Severe Weather Europe, możemy się dowiedzieć, że tegoroczna zima będzie przede wszystkim mroźna i śnieżna. Mówi się, że zacznie się już na początku grudnia.

Wpływ na pogodę w środkowej części naszego kontynentu ma ogromna fala ocieplenia na wysokości stratosfery.

Aktualnie meteorologowie zaobserwowali krążące nad Arktyką wiry polarne, które przenoszą ze sobą szczególnie mroźne powietrze. Prognozuje się, że w ciągu kolejnych dni będą one słabły.

Jak podaje o2.pl, około 22 listopada możemy się spodziewać pauzy w napływie wiru polarnego – to wtedy będziemy mogli odczuć zjawisko SSW, innymi słowy Nagłe Ocieplenie Stratosferyczne.

Będzie ono miało bardzo duży wpływ na pogodę, co już teraz pokazują wszystkie najnowsze modele meteorologiczne. Można ujrzeć największą falę rozgrzewającą od 30 lat. Oznacza to wzrost temperatury – na wysokości ok. 30 km nad Ziemią możliwy wzrost nawet z -55 do -10 stopni!

Gdy SSW będzie słabnąć, jeden z wirów polarnych zostanie wypchnięty na południe, w strefę klimatu umiarkowanego. Oznaczałoby to spadek temperatury – prawdziwe mrozy oraz opady śniegu.

Jak na razie nie jest pewne, czego możemy się spodziewać – prognoza może ulec zmianie.

Szacuje się, że temperatury w czwartek będą wynosić od 10 do 13 stopni, poza wschodem Polski – tam od 6 do 9 stopni.

Od piątku zapowiadane jest ochłodzenie. Na wschodzie termometry pokażą od 1 do 4 stopni, zaś na południu i zachodzie – nawet do 10-12 stopni.

Już od soboty temperatura w nocy może spaść nawet do -3 stopni na wschodzie oraz północnym wschodzie kraju. W innych regionach w nocy nie będzie przymrozków.

Na początku najbliższego tygodnia możemy się spodziewać przelotnych opadów deszczu na wschodzie i północnym zachodzie kraju oraz słońca w innych rejonach.

Od czwartku na terenie całej Polski pojawią się chmury i deszcz, zaś w północno-wschodniej i wschodniej Polsce, a także w górach, przewiduje się śnieg oraz deszcz ze śniegiem. Temperatura wynosić będzie 5-10 stopni na plusie. W sobotę i niedzielę na wschodzie przyjdzie ochłodzenie do 1-4 stopni.

Przypomnij sobie o… NAJNOWSZA FRYZURA ANETY ZAJĄC WPRAWIŁA FANÓW W KONSTERNACJĘ. AKTORKA JEST CAŁKOWICIE ŁYSA

Jak informował portal Życie: STO TYSIĘCY ZŁOTYCH NAGRODY ZA INFORMACJĘ O TYCH MĘŻCZYZNACH. DOKONALI W POLSCE KRADZIEŻY STULECIA

Portal Życie pisał również o… ZNANY BANK ZMAGA SIĘ Z POTĘŻNĄ AWARIĄ. KONTA KLIENTÓW ZOSTAŁY WYCZYSZCZONE