W Warszawie zmieniony zostanie sposób naliczania opłat za śmieci. Tę nowinę ogłosił prezydent miasta Rafał Trzaskowski w trakcie konferencji prasowej.

Mężczyzna przyznał, że wysokość podwyżek może być bardzo dotkliwa dla mieszkańców stolicy.

Podwyżki sięgną od 50 do 100 procent. Skrajnie mogą okazać się wyższe o kilkaset procent.

- zastrzegł Rafał Trzaskowski.

Ten gigantyczny wzrost cen władze miasta oficjalnie tłumaczą wzrostem kosztów obsługi systemu śmieciowego. Jeszcze trzy lata temu obsługa systemu śmieciowego w Warszawie kosztowała 350 mln zł. W przyszłym roku kwota ta ma wzrosnąć aż do 925 mln zł.

Wzrośnie także opłata za składowanie śmieci. Dotychczas wynosiła 24 zł za tonę, podczas gdy w przyszłym roku będzie to aż 270 zł.

Wiadomo jednak, że w 2020 roku stolica będzie się musiała zmierzyć z ogromnym deficytem budżetowym. Sięgnie on aż 1,8 mld zł. Może właśnie w ten sposób władze Warszawy próbują zdobyć dodatkowe pieniądze.

Ogromną falę sprzeciwu wśród mieszkańców stolicy wzbudziła nie tyle wysokość podwyżek, co zmiana sposobu naliczania opłaty. Do tej pory wysokość opłaty za śmieci była uzależniona od liczby osób, które zamieszkują w danym lokalu.

Teraz stawka ta będzie właściwie ryczałtowa. Dla domów jednorodzinnych wyniesie 94 zł. Z kolei wysokość opłaty dla mieszkańców domów wielorodzinnych, na przykład bloków czy kamienic, będzie uzależniona od metrażu mieszkania.

Osoby zamieszkujące w mieszkaniach o powierzchni do 60 mkw. zapłacą 72 zł miesięcznie. Natomiast osoby zamieszkujące w mieszkaniach o powierzchni od 60 do 120 mkw zapłacą o 88 gr więcej za każdy metr. Niezależnie od tego, ile osób w nim mieszka.

Wiceprezydent Michał Olszewski tak komentuje tę decyzję:

Ten system jest nieszczelny i niesprawiedliwy, bo nie ma możliwości weryfikacji, ile osób faktycznie zamieszkuje w danym lokalu.

Portal "Życie" informuje... NOWY POMYSŁ NA WSPARCIE EMERYTÓW PRZEZ RZĄD! BONUS W WYSOKOŚCI 10 TYSIĘCY ZŁOTYCH

Warto przypomnieć... CO WARTO WIEDZIEĆ O SEGREGACJI ŚMIECI? NAJWAŻNIEJSZE „ŚMIECIOWE” PORADY, KTÓRE UŁATWIĄ TOBIE ŻYCIE!

Portal "Życie" pisze także o... OSOBY, KTÓRE NIE SEGREGUJĄ ŚMIECI, ZAPŁACĄ WIĘCEJ. JAK UNIKNĄĆ DODATKOWYCH OPŁAT