O skali zanieczyszczenia środowiska działalnością człowieka słyszy się coraz częściej. W mediach każdego dnia pojawiają się zdjęcia zaśmieconych lasów i oceanów. Ponadto, ekolodzy alarmują, że świat tonie w plastiku. Czy można jakoś temu zaradzić? Na pewno, można spróbować oczyścić naszą planetę z wszechobecnych śmieci. Pomysł, jak to zrobić, przedstawili naukowcy z organizacji The Ocean Cleanup.

Nasza planeta stwarza, nam ludziom, idealne warunki do życia. Natura zapewnia nam dwa podstawowe warunki egzystencji: tlen oraz wodę. Niestety, nasze działania nie tylko niszczą to, dzięki czemu możemy funkcjonować, ale także prognozują dla nas marną przyszłość.

Im szybciej zdamy sobie sprawę z naszej niszczycielskiej siły, tym większe prawdopodobieństwo, że w jakiś sposób uda nam się uratować choć część środowiska. Istnieje wiele organizacji, które codziennie walczą o poprawę naszego klimatu, jednak skala zanieczyszczeń jest na tyle ogromna, że nie da się odbudować niektórych zniszczeń.

Można jedynie je ograniczyć oraz wyeliminować to, co jeszcze się da.  Chodzi tu głównie o śmieci, w których tonie nasz świat. Kilogramy plastiku zalegają w lasach, parkach, rzekach i oceanach. Są one niebezpieczne zarówno dla flory, jak i fauny.

Organizacja The Ocean Cleanup znalazła jednak rozwiązanie, które może poprawić stan wód. Eksperci stworzyli urządzenie, które działając jak zwyczajny odkurzacz, oczyści rzeki. Wyławianie śmieci z rzek zapobiegłoby przedostawaniu się plastiku do oceanów.

„Pływający odkurzacz” testowano już m.in. w Holandii, Indonezji i Malezji. W tych miejscach tzw. Interceptor się sprawdził. Obecnie jednak organizacja szuka partnerów, którzy pomogliby zrealizować ekologom ambitny plan oczyszczenia ponad tysiąca rzek w ciągu 5 lat.

Jak donosi portal „Whitemad.pl” taka maszyna może wyławiać nawet 50 tys kg odpadów w ciągu dnia. Nie mamy wątpliwości, że „pływający odkurzacz” w dużej mierze przyczyniłby się do poprawy naszego środowiska oraz pomógłby wyeliminować, najistotniejszy dziś problem, zalegającego w oceanach plastiku.

Dowiedz się, jakie skutki wywołuje wyrzucanie śmieci w niedozwolonych miejscach: PORZUCASZ ŚMIECI NA SZLAKU? ZOBACZ, JAKIE MOGĄ BYĆ TEGO SKUTKI

Przeczytaj także o niecodziennym zdarzeniu, które miało miejsce w Stanach Zjednoczonych: „WYSZŁA PRZED DOM I ZANIEMÓWIŁA” – NIETYPOWE ZDARZENIE W USA

Weronika Wojciechowska