Pogoda w ostatnich dniach nas nie rozpieszcza. W większości Polski doczekaliśmy się już prawdziwej słotnej jesieni.

Zapowiadane są opadu deszczu, momentami o umiarkowanym natężeniu. Przewiduje się wysokość opadów miejscowo od 30 mm do 40 mm.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed ulewnymi deszczami w centrum i na południu woj. dolnośląskiego, na zachodzie woj. opolskiego i w pow. tatrzańskim woj. małopolskiego. Przewiduje się wystąpienie silnego wiatru i śnieg w obszarach podgórskich.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał także ostrzeżenie przed śniegiem. Śnieg może spaść w czterech powiatach na Dolnym Śląsku: lubańskim, lwówieckim, jeleniogórskim oraz w Jeleniej Górze.

Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej śnieg w regionach, które położone są wyżej niż 600 m n.p.m., może spaść na wysokość od 5 cm do 10 cm.

Jak podaje Onet, Instytut przewiduje też silne wiatry w ciągu dnia. Dotkną one woj. małopolskiego i podkarpackiego. Wiatr w podgórskich Karpatach może rozwinąć prędkość do 60 km/h, w wysokich Beskidach i Bieszczadach do 90 km/h, zaś w Tatrach – aż do 150 km/h.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia, które zostało wydane przed opadami deszczu, oznacza, że mogą wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne. Zjawiska te mogą spowodować zagrożenie zdrowia, a nawet życia, oraz straty materialne.

Warto wziąć pod uwagę, że niebezpieczne zjawiska mogą spowodować różne utrudnienia, m.in. opóźnienia przez utrudnienia w ruchu drogowym.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej sugeruje uważne śledzenie prognoz pogody oraz prosi o ostrożność.

Problemy związane z wzmożonymi opadami występują nie tylko w Polsce – Wielka Brytania zmaga się z żywiołem od kilku dni.

Zalania w północnej oraz środkowej części Anglii rozpoczęły się w czwartek oraz w nocy z czwartku na piątek. Spowodowały je bardzo mocne deszcze. Są miejsca, w których w ciągu doby spadło więcej deszczu niż średnio w ciągu miesiąca jesienią.

Problem w największym stopniu dotyka mieszkańców wioski Fishlake niedaleko Doncaster. Świadkowie informują, że zalania dotknęły ok. 90 procent domów, a w sporej części wioski woda osiąga poziom aż jednego metra.

Przypomnij sobie o… BOLĄCZKA LOKATORÓW WYNAJMOWANYCH MIESZKAŃ! PRZEZ TAKI ZAPIS W UMOWIE NAJMU MOGĄ SZYBKO TRAFIĆ NA BRUK

Jak informował portal Życie: OSTRZEŻENIA NA TERENIE CAŁEGO KRAJU! POWODZIE POTRWAJĄ PRZEZ KILKA DNI

Portal Życie pisał również o… ZIMOWA AURA W POLSCE! SYNOPTYCY ZAPOWIADAJĄ KILKUDNIOWE OPADY ŚNIEGU