Jak informują meteorologowie, powódź, z którą muszą się mierzyć mieszkańcy północnej oraz środkowej Anglii, nie zelżeje co najmniej do najbliższej środy.

W niedzielę (10 listopada) wieczorem poinformowano, że wciąż obowiązuje pięć poważnych ostrzeżeń powodziowych (najwyższy stopień – może stanowić zagrożenie dla życia), 43 ostrzeżenia powodziowe (spodziewane zalania terenów) oraz 103 alerty powodziowe (możliwe zalania terenów).

Najpoważniejsze ostrzeżenia obowiązują na terenach położonych wzdłuż rzeki Don, której koryto prowadzi m.in. przez Doncaster oraz Sheffield w hrabstwie South Yorkshire.

Stan rzeki w dalszym ciągu jest na bardzo wysokim poziomie, a woda, która wylała, nie opadnie z zalanych terenów jeszcze co najmniej do najbliższej środy.

Ten problem w największym stopniu dotyka mieszkańców wioski Fishlake niedaleko Doncaster. Świadkowie informują, że zalania dotknęły ok. 90 procent domów, a w sporej części wioski woda osiąga poziom aż jednego metra.

Mieszkańcy musieli być ewakuowani z Fishlake. Ze względu na fakt, że woda zalała również drogi dojazdowe, przez co teren jest właściwie odcięty od reszty świata, służby ewakuowały ich pontonami.

Bardzo możliwe, że część osób zamieszkujących wioskę wciąż pozostała w domach. Osobom ewakuowanym udzielono informacji, że poziom wody w Fishlake „nie zacznie opadać przez co najmniej najbliższe 24 godziny”, zaś o powrocie do domu będą mogli myśleć „najwcześniej za 48 godzin, jeśli nie później”.

Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii, w miniony piątek udał się z wizytą do hrabstwa Derbyshire, które również zmaga się z powodzią. W niedzielę mówił, że „jest pełen podziwu dla ducha i odporności tamtejszej społeczności w obliczu tego okropnego, trwającego wydarzenia”.

„Jest to ten sam duch, którego można było zaobserwować na dotkniętych obszarach Yorkshire i Midlands w ubiegłym tygodniu” – wspomniał.

Zalania w północnej oraz środkowej części Anglii rozpoczęły się w czwartek oraz w nocy z czwartku na piątek. Spowodowały je bardzo mocne deszcze. Są miejsca, w których w ciągu doby spadło więcej deszczu niż średnio w ciągu miesiąca jesienią.

Powódź spowodowała śmierć jednej osoby – kobiety, którą porwał wysoki nurt rzeki Derwent w angielskim hrabstwie Derbyshire.

Przypomnij sobie o… JEDNO ZDJĘCIE WYWOŁAŁO OLBRZYMIE EMOCJE. BYŁA UCZESTNICZKA „TAŃCA Z GWIAZDAMI” ODNIOSŁA SIĘ DO NIEPRZYCHYLNYCH KOMENTARZY

Jak informował portal Życie: KSIĘŻNA KATE ORAZ MEGHAN MARKLE STAŁY OSOBNO PODCZAS OBCHODÓW DNIA PAMIĘCI! WYJAŚNIAMY INTERNETOWE SPEKULACJE

Portal Życie pisał również o… WIELKA BRYTANIA SIĘ ROZPADNIE? JEDNO Z PAŃSTW CHCE ZORGANIZOWAĆ REFERENDUM NIEPODLEGŁOŚCIOWE!