Warszawiacy dobrze znają klasycystyczny budynek stojący w miejscu gdzie Krakowskie Przedmieście łączy się z Nowym Światem. To pałac Staszica, kóry dzięki świątecznej iluminacji zyskał magiczny blask.

Źródło: screen RMF24
Tegoroczna iluminacja na Pałacu Staszica; Źródło: screen RMF24

Budynek zaprojektował Antonio Corazzi na zlecenie Stanisława Staszica dla Królewskiego Towarzystwa Nauk. Projekt zrealizowano w 1823r., jednak do tej pory pałac był wielokrotnie przebudowywany.

Pierwszą modernizację przeszedł w latach 1892-1893, następnie był rewaloryzowany zgodnie z projektem Mariana Lalewicza. Trwało to dwa lata od 1924r. Pałac uległ zniszczeniu w 1944r. na skutek bombardowania- udało się go jednak odbudować w latach 1947-1950. Odbudowę przeprowadzono w oparciu o projekt Piotra Biegańskiego.

Źródło: screen Youtube Żyleta
Pałac w 2012r.; Źródło: screen Youtube Żyleta

Pałac służył za siedzibę m.in. Polskiej Akademii Nauk i Towarzystwa Naukowego Warszawskiego.

To może Cię zainteresować: Przełomowy wyrok może zmienić sposoby przetrzymywania karpia. To nieprawdopodobne, w jakich warunkach przebywały bezbronne ryby

Warto wiedzieć: Jak ograniczyć możliwość zakażenia się koronawirusem tuż przed Świętami Bożego Narodzenia? Głos na ten temat zabrał specjalista

Bądź na bieżąco z "Życiem": Ustawowe dni wolne w 2021r. Ile wolnego można zaplanować w przyszłym roku