Święta państwowe i kościelne w 2021 roku wynikają z ustawy z dn. 18. stycznia 1951r. o dniach wolnych od pracy. Dni wymienione w ustawie są dniami wolnymi od pracy na terenie całej Polski.
W przypadku, jeśli ktoś tego dnia musi pracować, przysługuje mu prawo do dodatkowego dnia wolnego w innym terminie, ale w obrębie tego samego okresu rozliczeniowego. Natomiast jeśli nie ma jak przyznać pracownikowi dodatkowego dnia wolnego, pracodawca zobowiązany jest wypłacić za dzień ustawowo wolny od pracy wynagrodzenie podwyżsozne o 100%.
W Polsce jest 13 dni wolnych od pracy w ciągu całego roku. Są to święta państwowe lub kościelne- niektóre z nich mają stałe terminy, inne to święta ruchome, czyli takie, których data w poszczególnych latach się zmienia- na przykład Boże Ciało.
Dni wolne od pracy w 2021r. wypadną w terminie:
 • 1. stycznia (Nowy Rok): piątek
 • 6. stycznia (Trzech Króli): środa
 • 4. kwietnia (Wielkanoc): niedziela
 • 5. kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny): poniedziałek
 • 1. maja (Święto Pracy): sobota
 • 3. maja (Święto Konstytucji 3 Maja): poniedziałek
 • 23. maja (Zesłanie Ducha Świętego - Zielone Świątki): niedziela
 • 3. czerwca (Boże Ciało): czwartek
 • 15. sierpnia (Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Święto Wojska Polskiego): niedziela
 • 1. listopada (Wszystkich Świętych): poniedziałek
 • 11. listopada (Święto Niepodległości): czwartek
 • 25. grudnia (Boże Narodzenie): sobota
 • 26. grudnia (2. dzień świąt Bożego Narodzenia): niedziela

Kalendarz dni wolnych na 2021r. warto przeanalizować już teraz. Wybierając urlop wypoczynkowy pomiędzy dniami ustawowo wolnymi od pracy a weekendem można wybrać się na spory urlop, oszczędzając limit dni urlopu wypoczynkowego.

Źródło: screen Youtube AnnaGlance
W całym październiku nie ma żadnego ustawowego wolnego; Źródło: screen Youtube AnnaGlance

Świetnym przykładem jest początek roku. Nowy Rok wypada w piątek, natomiast Trzech Króli w 2021r. to środa. Wypisując wniosek urlopowy na poniedziałek i wtorek (4. i 5. stycznia) uzyskuje się aż 6-dniowy urlop kosztem zaledwie dwóch dni urlopu.

Standardową okazją do zaplanowania długiego weekendu jest Boże Ciało. Jest to święto ruchome, które rokrocznie wypada w czwartek. W związku z tym wystarczy wziąć urlop w piątek, by cieszyć się czterema dniami bez pracy. W tym roku na wniosku urlopowym należy wpisać datę 4. czerwca, by zorganizować sobie taki przedłużony weekend.

Podobną możliwość da nam w 2021r. Święto Niepodległości, które też wypada w przyszłym roku w czwartek. Jak radzi portal Nasze Miasto, biorąc dzień wolny 12. listopada także skorzystamy z 4-dniowego wolnego.

Źródło: screen Youtube Onet100
Kiedy wziąć wolne w 2021r?; Źródło: screen Youtube Onet100

Sporo dni wolnych od pracy w 2021r. wypada w weekend. Zgodnie z przepisami prawa pracy, za dzień ustawowo wolny przypadający w sobotę mamy prawo do innego dnia wolnego w zamian. Zasada ta nie dotyczy niedziel. Zmieniło się to po tym, jak rząd ustanowił wolne w święto Trzech Króli- wcześniej wolny dzień należał się pracownikom także, jeśli dzień ustatowo wolny od pracy przypadł na niedzielę.

"Życie" przypomina: Synoptycy rozwiewają wątpliwości. Czy czeka nas białe Boże Narodzenie

O tym pisaliśmy ostatnio: Odszedł polski medalista olimpijski. Żegnamy wspaniałego szermierza

To może Cię zainteresować: Co zrobić, aby nie stracić świadczenia 500 plus wraz z początkiem nowego roku? Bardzo ważna informacja dla wielu rodzin