Rząd po raz kolejny podpadł rolnikom, kiedy kilka miesięcy temu ogłosił projekt tzw. "piątki dla zwierząt". Według Agrounii, ustawa mocno godziłaby w interesy rolników. Od czasu ogłoszenia "piątki dla zwierząt" rolnicy regularnie protestują. W odpowiedzi na rządową "piątkę" ogłosili "piątkę Agrounii", która zakłada:

  1. dopłaty dla rolników i producentów, którzy produkują po cenach skupu, poniżej progu opłacalności- rolnicy obarczają za tą sytuację polityków i oczekują, że rząd odpowie za swoje błędne decyzje;
  2. priorytet polskich produktów spożywczych w sprzedaży w sklepach;
  3. wsparcie polskiego rolnictwa na rynku europejskim i brak dyskryminacji polskich producentów;
  4. zaprzestanie likwidacji dochodowych gałęzi polskiej gospodarki;
  5. zdrową konkurencję na rynku- bez przewagi kilku firm.

W sobotę Agrounia zorganizowała kolejny protest, który rozpoczął się około godziny 5. rano na ulicy Kasprzaka na warszawskiej Woli. W ramach protestu rolnicy wjechali do Warszawy kilkudziesięcioma traktorami mimo wcześniejszych zapewnień policji, że funkcjonariusze do tego nie dopuszczą. Na jednym z rond rolnicy rozrzucili kapustę. Na miejscu dość szybko pojawiła się także policja, która oceniła protest jako nielegalny z powodu jego wcześniejszego niezgłoszenia. Funkcjonariusze zablokowali możliwość przemieszczania się manifestacji i rozpoczęli legitymowanie jej uczestników. Pojawił się także zespół antykonfliktowy, mający za zadanie prowadzenie negocjacji z manifestującymi w sprawie usunięcia maszyn blokujących ulicę.

Źródło: screen Youtube Rzeczpospolita TV
Michał Kołodziejczak; Źródło: screen Youtube Rzeczpospolita TV

Około godziny 9. lider Agrounii, Michał Kołodziejczak, zaczął nawoływać obecnych na miejscu rolników do zaprzestania protestu i odwrotu. Około godziny 10. było już po proteście- wszyscy rozjechali się do domów, jednak jak zapowiada Agrunia, to nie ostatnie słowo rolników. Wcześniej oskarżał policjantów interweniujących podczas protestu o podległość rządowi i upartyjnienie, zarzucił także policji, że nie zasługuje na miano obrońców społeczeństwa- relacjonował portal TVN24.

Źródło: screen Youtube iAGRO TV
Michał Kołodziejczak; Źródło: screen Youtube iAGRO TV

Jak poinformowała Komenda Stołeczna Policji w oficjalnym komunikacie, podczas sobotniego protestu rolników policja wylegitymowała 70 osób, z których 30 otrzymało mandat karny, natomiast wobec pięciu kolejnych uczestników policja skieruje wnioski o ukaranie do sądu. Powodem nałożenia kar są wykroczenia w ruchu drogowym. Protestujący przede wszystkim nie stosowali się do znaków drogowych, a pojazdy miały niedostatecznie dobry stan techniczny. Sylwester Marczak, rzecznik policji, przyznaje, że ponadto zostanie przesłanych kilka notatek do Sanepidu w związku z nieprzestrzeganiem obostrzeń epidemicznych.

Warto wiedzieć: Policja skrupulatnie sprawdza czy przestrzegamy obostrzeń. Jedną grupę miejsc upodobali sobie w szczególności

Bądź na bieżąco z "Życiem": Uwaga podczas wypadu na narty. Policja zaczyna wzmożone kontrole na stokach

To Cię zainteresuje: Wyjazdy na ferie jednak będą możliwe. Ministerstwo narzuca jednak spore ograniczenia