Małopolska policja zapowiedziała wzmożenie kontroli na stokach wraz z otwarciem się kolejnych ośrodków. A to właśnie dziś, w sobotę 5. grudnia kolejne stacje narciarskie pod Tatrami otwierają się dla klientów.

Policjantów wspomagać będą funkcjonariusze inspekcji sanitarnej. Patrole będą nie tylko piesze, ale jak co roku- także na nartach. Odpowiednio przeszkoleni i mogący pochwalić się doświadczeniem funkcjonariusze działu prewencji będą jeździć na nartach, by móc kontrolować sytuację bezpośrednio na stoku.

Źródło: screen Youtube Śląska Policja
Źródło: screen Youtube Śląska Policja

Policjanci na stokach mają przede wszystkim przeciwdziałać wypadkom na zorganizowanych terenach narciarskich w Tatrach. Ich zadaniem jest kontrolowanie czy wszyscy obecni na stoku przestrzegają zasad bezpiezeństwa i m.in. noszą kask, jeśli są do tego zobowiązani. Jak przypomina portal Warszawa W Pigułce, zgodnie z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i ratownictwa w górach, obowiązek jazdy w kasku ochronnym dotyczy osób do 16. roku życia. Policja będzie sprawdzała także trzeźwość narciarzy. Osoba przebywająca pod wpływem alkoholu lub środków odurzających może zarówno nie zostać wpuszczona na stok jak i zostać z niego wyproszona, jeśli jej zachowanie wskazuje na zażycie niedopuszczalnych substancji.

Źródło: screen Youtube TKB
Policja sprawdzi dystans między narciarzami; Źródło: screen Youtube TKB

W tym roku policjanci będą mieli więcej pracy. Bowiem do ich obowiązków należy aktualnie także kontrolowanie obowiązku zasłaniania ust i nosa zarówno przez klientów jak i pracowników ośrodków czy zachowania dystansu społecznego. Natomiast kontrola liczby osób przebywających na stacji narciarskiej leży w gestii jej właściciela. Działania policji będą wspomagane przez komunikaty głosowe nadawane, by przypomnieć wczasowiczom o obowiązujących obostrzeniach. Policja i Sanepid sprawdzą także czy kasy biletowe czy bramki są odkażane z należytą częstotliwością.

Warto wiedzieć: Wyjazdy na ferie jednak będą możliwe. Ministerstwo narzuca jednak spore ograniczenia

Bądź na bieżąco z "Życiem": Kiedy wrócimy do całkowitej normalności? Minister zdrowia, Adam Niedzielski, zabrał głos w tej sprawie

To Cię zainteresuje: Jaka pogoda w święto Barbary taka w Boże Narodzenie? Synoptycy rozwiewają wątpliwości