Po tym jak rząd po krótkiej przerwie znowu otworzył galerie handlowe pod warunkiem zachowania szczególnego reżimu sanitarnego, policja prowdzi wzmożone kontrole w tego typu miejscach. Funkcjonariuszom pomagają służby sanitrne.

Źródło: screen Youtube FullCapista
Policja podczas kontroli; Źródło: screen Youtube FullCapista

W zależności od powierzchni sklepu może w nim przebywać różna liczba klientów. I tak, jeśli sklep ma do 100m² powierzchni, może w nim przebywać 1 klient na 10m². W przypadku sklepów większych, których powierzchnia przekracza 100m², na jedną osobę powinno przypadać 15m² powierzchni. Ponadto przez cały czas pomiędzy osobami przebywającymi w sklepie powinien być zachowany dystans wynoszący 1,5m i to mimo obowiązku zakrywania ust i nosa. Dodatkowo klienci zobowiązani są do zdezynfekowania rąk przed wejściem do sklepu.

Mazowieccy policjanci weryfikują czy klienci oraz zarządzający galeriami handlowymi przestrzegają obowiązujących obostrzeń. Patrole pojawiąją się w placówkach zarówno w umundurowaniu jak i po cywilnemu. Policji towarzyszą przedstawiciele Sandepidu.

Tylko 4. grudnia kontrola odbyła się w 660 placówkach handlowych zlokalizowanych w ponad stu centrach. Kontrole wykazały 25 przypadków nieprzestrzegania prawa, co skutkowało jedenastoma pouczeniami oraz jedenastoma mandatami karnymi. W pozostałych trzech przypadkach funkcjonariusze skierowali wnioski o ukaranie do sądu.

Źródło: screen Youtube Komenda Powiatowa Policji w Starogardzie Gdańskim
Policja podczas kontroli; Źródło: screen Youtube Komenda Powiatowa Policji w Starogardzie Gdańskim

Aktualne przepisy mówią o tym, że osoba nieprzestrzegająca nakazów, zakazów, ograniczeń lub obowiązków nałożonych przez przepisy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, może zostać ukarana mandatem karnym w kwocie 1000zł- przypomina portal W Pigułce.

"Życie" przypomina: Kierowcy nie będą zadowoleni z tej informacji! Szykuje się duży wzrost cen paliw. Lepiej zatankować przed podwyżką

O tym pisaliśmy ostatnio: Wszystko wskazuje na to, że emerytów czekają niesamowite zmiany. Czy każdy otrzyma nowe świadczenie. O co dokładnie chodzi

To może Cię zainteresować: Główny Urząd Statystyczny przekazał informacje o tym, jak kształtowały się ceny w ubiegłym miesiącu. Odczuwalny spadek inflacji