Przy okazji piątkowego podsumowania prac przeprowadzonych w obrębie al. Jana Pawła II po ponownym oddaniu drogi do użytku, prezydent Warszawy zapowiedział kolejne inwestycje. Są one częścią planu, jaki Trzaskowski ma wobec całego miasta.

Źródło: screen Youtube Adam Lubostański
Al. Jana Pawła II zyskała sporo zieleni; Źródło: screen Youtube Adam Lubostański

Jak tłumaczył podczas piątkowej konferencji prasowej prezydent Warszawy, konieczne jest zmniejszenie liczby samochodów poruszających się w centrum miasta. Śródmieście musi w końcu zacząć służyć nie tylko zmotoryzowanym, ale także rowerzystom i pieszym. W tej kwestii Warszawa musi upodobnić się do "cywilizowanych miast"- podkreślił Trzaskowski.

Nie są to jednak puste słowa- są już konkretne plany, które miasto rozpisało na kolejne trzy lata. Najbliższą czekającą warszawiaków inwestycją jest modernizacja Placu Pięciu Rogów, na którą w najbliższych dniach zostanie podpisana umowa z firmą Strabag. Wartość umowy to niemal 15 milionów złotych. W wyniku remontu zbieg ulic Chmielnej, Kruczej, Zgody, Brackiej i Szpitalnej będzie niemal całkowicie wyłączony z ruchu samochodowego. Jakub Dybalski z ZDM zdradza, że zostanie tam stworzona jednolita piesza strefa- bez wyznaczonej jezdni, a wszystko po to, by powstał tam prawdziwy plac. Wjazd na ten teren będą mieli jedynie mieszkańcy, zaopatrzeniowcy oraz autobusy miejskie.

Źródło: screen Youtube AWU
Warszawiacy nie będą już musieli schodzić do podziemii; Źródło: screen Youtube AWU

Miasto planuje także budowę ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Marszałkowskiej. Inwestycja ma polegać na połączeniu dróg rowerowych, które urywają się przy stacji metra Świętokrzyska oraz przy rondzie Dmowskiego i obejmie także rekonstrukcję chodnika oraz utworzenie pasa zieleni wraz dużą liczbą nasadzeń. Modernizacja pozwoli na rozpoczęcie kolejnych prac- tym razem związanych z budową naziemnych przejść dla pieszych właśnie przy rondzie Dmowskiego. Jak pisze portal SE, Jakub Dybalski potwierdził, że jest już rozpisany przetarg na budowę wspomnianej drogi rowerowej, jednocześnie właśnie został zatwierdzony projekt przejść dla pieszych wokół ronda Dmowskiego.

Wbrew krążącym plotkom i spekulacjom, zmiany obejmą jedynie warszawskie ulice- nie ma żadnych potwierdzonych informacji na temat wyburzenia Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Los budynku od lat jest kwestią szeroko zakrojonych dyskusji- póki co jednak jego miłośnicy mogą spać spokojnie.

Ratusz nie zdradza jeszcze dokładych terminarzy prac nad wymienionymi inwestycjami. Niemniej jednak Karolina Gałecka, rzecznik prasowy stołecznego ratusza, zasugerowała, że być może już za rok prace będą zakończone.

Warto wiedzieć: Jedna ze szkół funkcjonowała mimo obostrzeń. Sanepid zaskoczony

Bądź na bieżąco z "Życiem": Justyna Kowalczyk błaga o pomoc za pośrednictwem Internetu! Pojawił się pilny apel znanej biegaczki

To Cię zainteresuje: Pielęgniarka apeluje o rozsądek w czasie nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Kobieta wyjawiła prawdę na temat koronawirusa