Aleja Jana Pawła II przeszła w ostatnim półroczu prawdziwą metamorfozę. Dotychczas była to droga pięciopasmowa w obu kierunkach- drogowcy postanowili jednak zostawić po trzy pasy w obie strony a wygospodarowane w ten sposób miejsce przeznaczyć na budowę infrastruktury pieszo-rowerowej. W ten sposób warszawiacy doczekali się w tym miejscu szerszych chodników wyłożonych lastryko, a co najważniejsze- długo wyczekiwanych przejść naziemnych na rondzie Czterdziestolatka. Do tej pory piesi musieli schodzić do przejść podziemnych. Od teraz mogą korzystać z trzech przejść usytuowanych na powierzchni: w Alejach Jerozolimskich po zachodniej stronie, przy przystankach tramwajowych przez aleję Jana Pawła II oraz przy skrzyżowaniu ulic Chałubińskiego i Nowogrodzkiej. Brakuje jeszcze pasów, które pozwoliłyby przejść przez ulicę na wysokości hotelu Marriott, a więc przez Aleje Jerozolimskie po ich wschodniej stronie.

Drogowcy zadbali jednak nie tylko o pieszych. Także rowerzyści będą mogli bezpiecznie poruszać się wzdłuż al. Jana Pawła II dzięki nowej, porządnej cieżce rowerowej o szerokości aż trzech metrów. I to po obu stronach alei.

Źródło: screen Youtube Awizonosz
Al. Jana Pawła II w trakcie przebudowy; Źródło: screen Youtube Awizonosz

Priorytetem modernizacji alei była poprawa bezpieczeństwa, ale przy okazji zadbano także o estetykę i ekologię. Aleja jest teraz bardziej zielona, a to dzięki nasadzeniu dwóch dębów i 35 lip holenderskich a także ponad pięciu tysięcy krzewów, żywopłotów i bylin. Ponadto zwiększyła się powierzchnia trawników w tym obrębie- aż o 1300m kwadratowych, które zostały utworzone między innymi w miejscach, które dotychczas pokrywał asfalt. Przy okazji wzdłuż al. Jana Pawła II postawiono ławki, kosze na śmieci czy stojaki rowerowe.

Zmiany podsumował w piątek Rafał Trzaskowski, podkreślając, że ulica pozytywnie zmieniła swój charakter, stając się miejscem przyjaznym dla wszystkich uczestników ruchu, także tych niepełnosprawnych. Inwestycję chwali też Piotr Żbikowski z KO, który zwraca uwagę na to, że dotychczas nie potwierdziły się obawy kierowców, jakoby po zabraniu im dwóch pasów ruchu w obu kierunkach miały korkować się zarówno sama al. Jana Pawła II jak i ul. Chałubińskiego. Polityk przypomniał także o próbie zablokowania tej inwestycji przez radnych PiS wiosną.

Podczas piątkowej konferencji nie zabrakło Łukasza Puchalskiego- dyrektora Zarządu Dróg Miejskich, który złożył podziękowania zarówno wykonawcy inwestycji jak i pracownikom ZDM, podkreślając jednocześnie, jak sprawnie udało się przeprowadzić wszystkie założone prace mimo szalejącej pandemii, która wywołuje problemy kadrowe w każdym przedsiębiorstwie. Puchalski wyznał także, że cieszy go zmiana standardów z azjatyzkuch na zachodnioeuropejskie w obrębie al. Jana Pawła II.

Źródło: screen Youtube Adam Lubostański
Al. Jana Pawła II po modernizacji; Źródło: screen Youtube Adam Lubostański

Przy okazji piątkowej konferencji prasowej, Rafał Trzaskowski zapowiedział kolejne modernizacje stołecznych ulic. Podpisanie umowy na przebudowę placu Pięciu Rogów to kwestia kilku dni, a jak przypomina TVN24, ta kwestia ciągnie się od pięciu lat. Tam też priorytetem będzie dostosowanie przestrzeni do potrzeb wszystich użytkowników, poprawa bezpieczeństwa, a także zwiększenie ilości zieleni, a wszystko w zgodzie z europejskimi trendami. Ponadto miasto planuje już budowę ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Marszałkowskiej- między ulicą Świętokrzyską a rondem Dmowskiego, po stronie placu Defilad. W tej kwestii jest rozpisany przetarg, zgodnie z którym prace mają zostać przeprowadzone w ciągu pół roku od podpisania umowy. Jak podkreśla rzecznik ZDM, Mikołaj Pieńkoś, zakończenie tej inwestycji pozwoli przejść do kolejnego etapu zmian, a mianowicie wytyczenia przejść dla pieszych wokół ronda Dmowskiego. Obecnie trwają ostatnie formalności związane z zatwierdzeniem projektu, natomiast wiosną zostanie ogłoszony przetarg na stworzenie pasów dla pieszych.

To jednak nie wszystko- są też plany dotyczący przedłużenia ścieżki rowerowej w kierunku placu Bankowego. Póki co, jest to jednak w fazie pomysłu, bez konkretnych założeń ani terminów.

Warto wiedzieć: Niezwykle ważna informacja dla wszystkich Polaków. Już w ten weekend możesz spodziewać się niezapowiedzianej wizyty. O co chodzi

Bądź na bieżąco z "Życiem": Już jutro finał Finał 11. edycji "The Voice of Poland". Kto pojawi się na scenie

To Cię zainteresuje: Kwaśne pranie. Jak sprawić, by wszystko było idealnie czyste za pomocą octu