Już od dziś w Warszawie startuje nowy program. „Moja woda” ma na celu ograniczenie marnotrawienia wody. Jakie będą skutki działania?

Program może pomóc zaoszczędzić wodę

Jak doskonale wiemy, świat znajduje się na skraju katastrofy ekologicznej. Powinniśmy zatem podejmować wszelkie działania, aby ratować środowisko. Jednym z nich jest właśnie program „Moja woda”, z którego już od dziś mogą korzystać Warszawiacy..

Jak się okazuje pomysłodawcą programu jest resort klimatu oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jak podaje portal biznes.interia.pl program ma na celu ograniczenie niepotrzebnego zużywania wody. Na czym dokładnie ma polegać?

W ramach programu Warszawiacy, którzy będą chcieli założyć w swoim domu instalację retencyjną dostaną dofinansowanie. Instalacja ta będzie miała za zadanie gromadzić wodę pochodzącą np. z opadów deszczu, którą potem można wykorzystać do podlewania ogródków.

Jakie są zasady?

Nabór wniosków do programu rozpoczął się już dziś, a sam program „Moja woda” będzie trwać do 2024 roku. Jak jednak informuje Ministerstwo Klimatu, wniosek można złożyć również wtedy, kiedy instalacja została założona po 1 czerwca bieżącego roku. W takiej sytuacji dofinansowanie również zostanie przyznane.

Refundacja będzie obejmować:

  • budowę oczka wodnego
  • zakup przewodów, których zadaniem jest zbieranie wód opadowych z rynien;
  • zakup zbiorników podziemnych i nadziemnych oraz wszystkich wpustów i niezbędnych elementów;
  • zakup instalacji oraz elementów służących do nawadniania.

Budżet programu „Moja woda” wynosi 100 milionów złotych. Według szacunków przeprowadzonych przez resort wynika, że dzięki programowi uda się wybudować około 20 tysięcy instalacji retencyjnych, co pozwoli na zaoszczędzenie około miliona metrów sześciennych wody w ciągu roku.

Z dofinansowania będą mogli skorzystać właściciele domków jednorodzinnych. Program „Moja woda” umożliwi pokrycie około 80% kosztów poniesionych podczas budowy przydomowych instalacji retencyjnych.

Jak informował portal „Życie”: POLACY ZAPOMNIELI O ISTNIENIU KORONAWIRUSA? ŚWIATOWA ORGANIZACJA ZDROWIA PRZYPOMINA, ŻE PANDEMIA NADAL TRWA

Przypomnij sobie: PAPIEŻ FRANCISZEK UDAJE SIĘ NA ZASŁUŻONY ODPOCZYNEK. JAK BĘDĄ WYGLĄDAĆ NAJBLIŻSZE DNI DUCHOWNEGO

Portal „Życie” pisał również: POWAŻNA SYTUACJA SPOWODOWANA KORONAWIRUSEM. ZAGROŻONE MOGĄ BYĆ MAŁE DZIECI. NOWE OGNISKO WIRUSA W POLSCE