Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO), prowadzi swoje badania od 1850 roku. Dane pobierane są między innymi od Narodowej Służby Oceanicznej i Atmosferycznej oraz NASA. Tegoroczne pomiary wskazują, że 2019 rok był drugim najcieplejszym rokiem od czasu rozpoczęcia pomiarów.

Wyniki jakie uzyskano jednoznacznie wskazują, że w 2019 roku temperatura wzrosła o 1,1 stopnia Celsjusza w stosunku do lat 1850-1900. Petteri Taalas, który jest sekretarzem generalnym WMO ostrzega:

- Niestety spodziewamy się częstszego występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych w 2020 roku i kolejnych dekadach.

Dla naukowców nie jest zaskoczeniem fala pożarów w Australii:

- 2019 rok był najgorętszym i najbardziej suchym w Australii od czasu rozpoczęcia pomiarów.

Wiadomo już, że następstwem tej sytuacji było wystąpienie pożarów buszu, które czynią spustoszenie na kontynencie.

Według precyzyjnych obliczeń, naukowcy z WMO potwierdzają, że ocieplenie klimatu zdecydowanie przyspieszyło. Średnia temperatura na naszym globie w ostatnich pięciu latach była najwyższa od czasu, gdy rozpoczęto badania. Można się spodziewać, że tendencja ta się utrzyma i średnia temperatur w każdym kolejnym pięcio- i dziesięcioleciu będzie już tylko wyższa.

Szacuje się, że do końca obecnego stulecia temperatura może wzrosnąć o 3-5 stopni Celsjusza. Wpływ na to ma przede wszystkim ogromna emisja do atmosfery dwutlenku węgla. Naukowcy kolejny raz alarmują, że to jest już ostatni moment na znalezienie metody na powstrzymanie tego zjawiska.

Do tej pory jedynie w 2016 roku zanotowano wyższe średnie temperatury niż w roku ubiegłym. Wskazano wówczas podniesienie temperatury o 1,2 stopnie Celsjusza w stosunku do pięćdziesięciolecia w latach1850-1900, który traktowany jest jako porównawczy dla wszystkich badań.

Przypomnij sobie o… ZBLIŻA SIĘ NAJBARDZIEJ NIEKORZYSTNY DZIEŃ W ROKU. CZYM JEST BLUE MONDAY I DLACZEGO GO TAK NAZWANO

Jak informował portal Życie: ZAKAZ HANDLU ZOSTANIE ZNIESIONY DLA SENIORÓW? POLSKI RZĄD ROZWAŻA TAKĄ PROPOZYCJĘ. OD KIEDY SĄ MOŻLIWE ZMIANY

Portal Życie pisał również o… NA POLSKICH DROGACH STANIE MNÓSTWO NOWYCH RADARÓW. UJAWNIONO GDZIE KIEROWCY POWINNI ZDJĄĆ NOGĘ Z GAZU