Do wycieku danych doszło wieczorem 27 grudnia. Rząd Wielkiej Brytanii podał informację, że lista dostępna była online jedynie przez godzinę. Za to „The Guardian” utrzymuje, iż plik można było pobrać od godz. 22:30 w piątek (godz. 23:30 czasu polskiego) aż do sobotniego poranka.

Lista zawierała adresy i nazwiska 1097 osób, które w Nowy Rok mają otrzymać od królowej Elżbiety II tytuły szlacheckie i odznaczenia. Nadawane są one za wybitne zasługi na rzecz Wielkiej Brytanii.

Plik z danymi został opublikowany na oficjalnej stronie brytyjskiego rządu. Jak przekazał gabinet Borisa Johnsona, nie wiadomo dlaczego doszło do takiego błędu. Urzędnicy zapewniają, że trwa ustalanie, jak doszło do tak rażącej pomyłki.

- Przepraszamy wszystkich poszkodowanych, sprawdzamy jak do tego doszło - przekazał gabinet Borisa Johnsona w specjalnym oświadczeniu, przytaczanym przez brytyjskie portale.

Na liście znalazło się wiele znanych nazwisk polityków, sportowców, celebrytów, pracowników administracji, artystów i policjantów. Jak podaje TVN24, znalazł się na niej nawet adres Elthona Johna.

Udostępnione zostały adresy między innymi: aktorki i piosenkarki Olivii Newton-John, kucharki i prezenterki telewizyjnej Nadiyi Hussain, byłej Dyrektor Oskarżeń Publicznych Alison Saunders, krykiecisty Bena Stokesa czy byłego lidera Partii Konserwatywnej Iaina Duncana Smitha.

Uhonorowani zostaną też: reżyser Sam Mendes, pisarka Rose Tremain, piłkarka Jill Scott, perkusista Queen Roger Taylor, reżyser i scenarzysta Steve McQueen. Jednak w przypadku tej grupy nie jest do końca jasne, czy ujawniono również ich adresy.

Przypomnij sobie o… ODDAJEMY PRZYSZŁOŚĆ 1 SZKOCJI W RĘCE SZKOCJI. PREMIER ZAPOWIADA WNIOSEK O REFERENDUM.

Jak informował portal Życie: MIAŁY POPRAWIĆ JAKOŚĆ POMIARÓW, A JEST JESZCZE GORZEJ. NOWE RADARY POLICJI WPRAWIAJĄ W RUCH NAWET BUDYNKI

Portal Życie pisał również o… ZAMKNĘLI PSA NA BALKONIE PRZEZ 2 DNI BEZ WODY I POŻYWIENIA. REAKCJA SŁUŻB OBURZYŁA POLAKÓW