Co najmniej ćwierć miliona ludzi w Polsce jest zagrożonych gwałtownymi powodziami, które związane są z globalnym ociepleniem. Naukowcy podkreślają, że katastrofa wydarzy się jeszcze za naszego życia.

W przeciągu najbliższego stulecia poziom wód w morzach i oceanach gwałtownie się podniesie. Jednym ze skutków zmian klimatu będą gwałtowne powodzie. W ciągu najbliższych lat będzie ich coraz więcej.

Specjaliści przewidują, że już w 2050 r. woda będzie występować z brzegów przynajmniej raz w roku. Tylko w Polsce przed powodziami trzeba będzie chronić co najmniej 200 tysięcy ludzi.

Zalaniami szczególnie zagrożeni są mieszkańcy Pomorza. Analizy sporządzone przez specjalistów pokazują, że jeszcze w tym stuleciu pod wodą znajdą się Żuławy Wiślane oraz spore tereny popularnych nadmorskich miejscowości - Gdańska, Gdyni, Szczecina i Świnoujścia.

Woda zaleje również mniejsze miejscowości - cały Elbląg, dużą część Łeby, Pucka, Jastarni oraz Władysławowa. Już niebawem będziemy mogli też zapomnieć o przejściu na Hel suchą stopą, ponieważ z półwyspu przemieni się on w wyspę.

Zmiany te są nieuchronne i nieodwracalne. Specjaliści szacują, że do końca tego stulecia poziom mórz i oceanów wzrośnie aż o metr. Wody będzie stale przybywać m.in. za sprawą lodowców topniejących w Arktyce, Grenlandii i na Antarktydzie.

Szybkość topnienia lądolodów sugeruje, że znaczne ilości terenów nabrzeżnych zostaną zalane już niebawem. Szczególnie zagrożony jest Gdańsk, którego Starówka znajduje się zaledwie 80 cm powyżej powierzchni morza. Gwałtowny sztorm może przynieść katastrofę w postaci wody wdzierającej się na teren miasta.

Jednak woda to nie jedyny żywioł, którego musimy się obawiać. Gwałtowne powodzie to tylko jeden z efektów rosnącej temperatury, czyli tzw. efektu cieplarnianego. Inne katastrofalne skutki tego procesu to wysychanie ogromnych połaci terenu, fale upałów oraz wzrost liczby ekstremalnych zjawisk pogodowych, np. huraganów.


Warto przeczytać... TO MIAŁ BYĆ ZWYKŁY SPACER PO PLAŻY. PARA Z FINLANDII ODKRYŁA JEDNAK COŚ NIESAMOWITEGO!

Portal "Życie" informuje również o... REKORDOWO GORĄCY PAŹDZIERNIK! NAUKOWCY NIE MAJĄ WĄTPLIWOŚCI

Na łamach portalu "Życie" poruszaliśmy temat... CZĘŚĆ POLSKI MOŻE NIEBAWEM ZOSTAĆ ZALANA. CZY JEST SIĘ CZEGO OBAWIAĆ?