Tragedia w rodzinie profesora Andrzeja Horbana, głównego doradcy premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie walki z pandemią koronawirusa. Jak podaje serwis Super Express, w wieku 95 lat zmarła ukochana mama eksperta, Irena Horban. Honorowa Obywatelka Pruszkowa odeszła na chwilę przed rocznicą Powstania Warszawskiego, którego była czynną uczestniczka. To bardzo smutne wieści.

Mama prof. Andrzeja Horbana odeszła 25 lipca w wieku 95 lat. Irena Wiesława Horban (z domu Szymańska) przyszła na świat 16 kwietnia 1926 roku w Pruszkowie. Przez lata była doskonale znana społeczności tego podwarszawskiego miasta – pracowała jako nauczycielka, ale działała również społecznie i w samorządzie.

Przez lata pełniła funkcję prezes Pruszkowskiego Towarzystwa Kulturalno-Naukowego.

Jedenaście lat temu Prezydenta RP odznaczył ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej i pamięć o miejscach powiązanych z tragicznymi losami Polaków w czasie II wojny światowej. Rok później otrzymała też medal Pro Memoria, a w 2016 roku uhonorowano ją medalem Pro Mazovia.

Odznaczona została również Krzyżem Wolności i Solidarności. Irenę Horban uhonorowano Honorowym Obywatelstwem Miasta Pruszkowa 27 września 2018 roku.

Nie żyje mama profesora Andrzeja Horbana. Irena Horban brała czynny udział w Powstaniu Warszawskim

W trakcie wojny mama prof. Horbana była członkiem Armii Krajowej i w trakcie Powstania Warszawskiego po utworzeniu obozu Dulag 121 została sanitariuszką w szpitalu powstańczym na terenie ośrodka dla nerwowo chorych w Tworkach (dzielnica Pruszkowa).

Jak sama opowiadała, praca w szpitalu dla powstańców była naprawdę traumatycznym przeżyciem, które zapamiętała do końca. Zapach unoszącego się odoru ropy z ran walczących był tak prze potworny, że wiele dziewcząt odchodziło z Tworek.

„Pani Irena przez całe życie dokładała starań, aby pamięć o więźniach obozu przejściowego w Pruszkowie oraz niosących im pomoc nie zatarła się. Była jedną z osób, które wiele lat zabiegały o powstanie Muzeum Dulag 121 (...). Historia życia Pani Ireny nadaje się nie na krótką notatkę, a na bogatą książkę. Dla wielu mieszkańców była wzorem do naśladowania” – czytamy w wspomnieniach opublikowanych na stronie wpr24.

Jak informował portal "Życie Polska": NAJPIERW ŚLUB, A TERAZ NIESAMOWITE NOWINY! ANNA CIEŚLAK I EDWARD MISZCZAK MAJĄ WAŻNE PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ? NAJNOWSZE INFORMACJE O PARZE PORUSZYŁY WIELU

Przypomnij sobie: „ROLNIK SZUKA ŻONY”: ANNA BARDOWSKA POSTANOWIŁA POKAZAĆ SWOIM FANOM COŚ NIETYPOWEGO. WYBRAŁA SIĘ NA BUDOWĘ NIEUKOŃCZONEGO DOMU. JEST KOMPLETNY PLAN

Portal "Życie Polska" pisał również: TEJ LEŚNEJ ROŚLINY TRZEBA WYSTRZEGAĆ SIĘ JAK OGNIA. PIĘKNY WYGLĄD OWOCÓW KUSI WIELU OSÓB, SZCZEGÓLNIE DZIECI. GATUNEK PUSTOSZY ORGANIZM W MGNIENIU OKA

W ostatnich dniach pisaliśmy także o: RZĄD ZNALAZŁ BAT NA NIEFRASOBLIWYCH KIEROWCÓW. PROJEKT NOWELIZACJA USTAWY ZOSTAŁ JUŻ PRZYJĘTY. CO SIĘ ZMIENI? TRZEBA SIĘ LICZYĆ Z WYŻSZYMI MANDATAMI