Według statystyk Urzędu Stanu Cywilnego w Gdańsku w 2019 roku w mieście na świat przyszło 9017 dzieci, co stanowi o 427 więcej w porównaniu do 2018 roku. Najwięcej rodziło się chłopców. Z kolei największą liczbę urodzeń, jak co roku, zarejestrowano między czerwcem a sierpniem.

Jakie są statystyki liczby urodzeń w Gdańsku?

Jak się okazuje, w 2019 roku dwustu rodziców powitało na świecie bliźniaki czyli o dziewięć par mniej w stosunku do 2018 roku. W ubiegłym roku trojaczki urodziło siedem kobiet, czyli o jedną mniej niż w 2018 roku.

W ostatnich latach najbardziej rekordowy pod tym względem był jednak 2017 rok. Wtedy w Gdańsku urodziło się aż 241 bliźniaków, trojaczków tyle samo, co w 2018 roku, a nawet zarejestrowano narodziny czworaczków. Rodzicami zostało małżeństwo z gminy Żukowo.

  • 4375 dziewczynek i 4642 chłopców urodziło się w 2019 roku w Gdańsku (noworodki płci męskiej stanowiły 51,5 procenta wszystkich dzieci)

  • 4217 dziewczynej i 4373 chłopców przyszło na świat w 2018 roku (przewaga noworodków męskich wyniosła 0,9 procenta)

Przeglądając statystyki można z pewnością stwierdzić, że liczba urodzeń nie ma zbyt wiele wspólnego z rzeczywistym przyrostem liczby najmłodszych mieszkańców Gdańska. Mimo, że w 2019 roku w mieście na świat przyszło więcej dzieci niż rok wcześniej, to liczba zameldowanych noworodków jest już niższa.

  • 4685 dzieci zostało zamledowanych w 2018 roku w Gdańsku. Z kolei w 2019 roku liczba zameldowań norodoków spadła do 4548.

Tak naprawdę trudno wyciągać wnioski z tych danych. W dzisiejszych czasach meldunek dla młodych ludzi to kwestia wtórna
 - tłumaczy Grażyna Gorczyca, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Gdańsku.

Nie ma obowiązku meldunkowego w mieście, w którym się na co dzień mieszka. To samo dotyczy noworodków, które meldowane są najczęściej tam, gdzie ich matki, chyba że rodzice wskażą inaczej w podaniu
 - dodaje.

Na statystyki z pewnością miało wpływ zakończenie działalności historycznego szpitala położniczego, który mieścił się w Gdańsku przy ulicy Klinicznej. Zamiast niego 8 lutego otworzono placówkę Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Gdańsku "Nowa Kliniczna".

Nowa klinika znajduje się w nowoczesnym budynku Centrum Medycyny Nieinwazyjnej. W 2019 roku na świat przyszło tam 859 noworodków więcej w porównaniu do liczby urodzeń na starej porodówce w 2018 roku. Warto przy tym wziąć pod uwagę fakt, że placówka ruszyła od lutego.

Jakie imiona dzieci cieszyły się największą popularnością w 2019 roku w Gdańsku?

Poza statystykami związanymi z liczbą urodzeń, Urząd Stanu Cywilnego w Gdańsku podał także informację dotyczącą najpopularniejszych imion dla dzieci. Gdańszczanie najchętniej wybierali:

  • Dla dziewczynek w 2019 roku kolejno: Julia, Zofia, Maja, Zuzanna i Hanna. Z kolei w 2018 roku większą popularnością od Julii cieszyło się imię Zuzanna. Za nimi uplasowały się Zofia, Lena i Hanna.

  • Dla chłopców w 2019 roku kolejno: Jan, Aleksander, Stanisław, Jakub i Franciszek. Rok wcześniej wyglądało to nieco inaczej. Najczęściej wybierano imiona: Jan, Jakub, Aleksander, Szymon i Antoni.

Zobacz także: POTRÓJNA CIĄŻA BLIŹNIACZA W WIELKIEJ BRYTANII. ZDANIEM SPECJALISTÓW, SZANSA JEDNA NA PÓŁ MILIONA

Może zainteresuje Cię to: PIERWSZE SIEDMIORACZKI NA ŚWIECIE URODZIŁY SIĘ 22 LATA TEMU. JAK WYGLĄDA ICH DOROSŁE ŻYCIE

Portal "Życie" poleca: MAŁGORZATA KRÓLIKOWSKA DODAŁA ZDJĘCIE Z MŁODOŚCI. AKTORKA WYGLĄDAŁA NAPRAWDĘ ZJAWISKOWO