Według najnowszych informacji przekazanych przez portal bankier.pl, w 2025 roku może dojść do rewolucji w systemie opłat za radio i telewizję. Planowane jest wprowadzenie opłaty audiowizualnej, która zastąpiłaby obecny abonament RTV. Projekt ten może być omawiany przez Sejm już w kwietniu tego roku, a jego wysokość szacowana jest na około 100 złotych rocznie.


Aktualnie abonament RTV opłacany jest w formie miesięcznych rat, które wynoszą 8,70 zł za radio i 27,30 zł za telewizor i radio, co łącznie daje roczną sumę 327,60 złotych. Jeśli jednak opłacamy cały rok z góry, otrzymujemy rabat i płacimy 294,90 złotych, informuje Super Express.


Nowa opłata audiowizualna miałaby być płacona od osoby, obejmując osoby w wieku od 26 do 75 lat. Opłata ta byłaby ściągana razem z rozliczeniem PIT lub CIT i oscylowałaby w granicach 100 złotych rocznie.


Choć teoretycznie wydaje się, że opłata audiowizualna jest niższa niż obecny abonament RTV, w praktyce może okazać się niekorzystna dla rodzin. Obecnie abonament jest płatny od gospodarstwa domowego, podczas gdy nowa opłata byłaby naliczana od każdej osoby w rodzinie. Według obliczeń portalu bankier.pl, czteroosobowa rodzina (rodzice i dwójka pracujących dzieci powyżej 26 lat) musiałaby zapłacić 432 złote rocznie z tytułu opłaty audiowizualnej.


Głównym celem wprowadzenia opłaty audiowizualnej jest wsparcie budżetu Telewizji Polskiej (TVP). Jak podkreślał Bogdan Zdrojewski, przewodniczący sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu z Koalicji Obywatelskiej, alternatywą dla opłaty audiowizualnej mogłyby być środki przekazywane bezpośrednio z budżetu w oparciu o procent PKB.


Choć prace nad nowym systemem opłat mogą rozpocząć się już w kwietniu 2024 roku, wprowadzenie opłaty audiowizualnej jest planowane na 2025 rok, zgodnie z nieoficjalnymi informacjami portalu jedennewsdziennie.pl.


To też może cię zainteresować: Chcesz mieć zdrowe truskawki? Posadź obok te rośliny

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Z życia wzięte. "Myślałam, że w naszym mieszkaniu pojawiły się duchy": Nie wiedziałam, co powiedzieć, gdy odkryłam prawdę