Jak przypomina portal "Goniec", od 2009 roku w naszym kraju nie obowiązuje powszechny pobór do wojska, a polskie wojsko ma status armii zawodowej. Jeden z generałów wskazuje, że już niebawem sytuacja ta może ulec zmianie i powszechny pobór jest nieunikniony. Poznajcie szczegóły!

Czy wróci powszechny pobór do wojska?

Konflikt zbrojny za naszą wschodnią granicę sprawił, że dużo większy nacisk kładzie się obecnie na kwestie związane ze wzmacnianiem armii. Nie chodzi tylko o zakup nowoczesnego sprzętu wojskowego, ale także zwiększenie liczebności wojska. Nie tak dawno minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiadał stworzenie 6 dywizji Wojska Polskiego.

"Teraz mamy cztery dywizje, formujemy piątą, podlaską i szóstą. Też przystąpimy niebawem do formowania tej dywizji" - powiedział szef MON na antenie Polskiego Radia, dodając, że formowanie 6. dywizji ma ruszyć jeszcze w tym roku.

Mariusz Błaszczak / YouTube:  Polskie Radio
Mariusz Błaszczak / YouTube: Polskie Radio
Mariusz Błaszczak / YouTube: Polskie Radio

Generał Skrzypczak o tworzeniu 6. dywizji Wojska Polskiego

Do najnowszych zapowiedzi ministra Błaszczaka odniósł się generał Waldemar Skrzypczak. Jego zdaniem kwestia sformowania nowych dywizji może być bardzo problematyczna i "mało realna". Z jakiego powodu?

"Dlatego że w tej chwili nie ma zasobów na to, żeby formować nową dywizję, a tworzenie szkieletowych dywizji ma się nijak do potrzeb wojska. Nie ma po prostu w tej chwili tyle kadr i tyle wojska, żeby obsadzić taką liczbę dywizji" - powiedział Skrzypczak, wskazując, że w tej sytuacji niezbędne będzie uruchomienie powszechnego poboru.

Gen. Waldemar Skrzypczak/YouTube @Strategy&Future
Gen. Waldemar Skrzypczak/YouTube @Strategy&Future
Gen. Waldemar Skrzypczak/YouTube @Strategy&Future

Zaznaczył jednak, że rządzący przed wyborami nie zadeklarują, że wróci powszechny pobór do wojska, bo to z pewnością wpłynęłoby negatywnie na przedwyborcze sondaże i spadek poparcia dla obozu władzy. Jak wskazuje Skrzypczak, niewiele osób popiera powrót obowiązkowej służby wojskowej dla wszystkich obywateli.

A wy, co o tym sądzicie?

To też może cię zainteresować: Ojciec Tadeusz Rydzyk nie ma powodu do zadowolenia. Nad jednym z jego biznesów zebrały się wyjątkowo czarne chmury

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Andrzej z programu "Rolnicy. Podlasie" trafił do szpitala. Na miejsce wezwano również policję

O tym się mówi: Jedna z celebrytek ujawnia prawdę na temat Marcina Hakiela. Nie jest tak, jak wiele osób do tej pory sądziło