Jak podaje portal "Interia", naczelny lekarz Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ostrzega przed nadchodzącą zimą. Jego zdniem w szczególnie dramatycznej sytucji mogą znaleźć się osoby starsze. "Tej zimy starsi ludzie mogą po cichu umierać w swoich domach z wyziębienia" - przestrzeg dr hab. Sylweriusz Kosiński.

Dramatyczne prognozy na nadchodzącą zimę

Choć zima zbliża się wielkimi krokami, w wielu polskich domach wciąż brakuje opału na zimę. Może się okazać, że brak węgla lub pieniędzy na zakup opału, czy zapłacenie za gaz, to będzie codzienność wielu Polaków. "Interia" zapytała lekarza, czy sytuacja, w której nie będziemy ogrzewać domu, może być dla nas niebezpieczna.

Zdaniem dr hab. Sylweriusza Kosińskiego jest to sytuacja bardzo niebezpieczna. "Możemy mieć do czynienia z miejską hipotermią", którą lekarz określa epidemią XXI wieku. Najbardziej zagrożone są osoby, które żyją na granicy ubóstwa lub wprost w ubóstwie. Mowa jest szczególnie o tych, którzy muszą wybrać, czy kupić jedzenie, leki, czy właśnie opał.

Szczególnie narażeni są seniorzy i osoby samotne. Już w poprzednich latach mieliśmy do czynienia z podobnym problemem. Teraz może dziać się to jednak na taką skalę, jakiej do tej pory nie widzieliśmy. Wszystko w związku z wysoką ceną węgla i innych rodzajów opału, a także z ich ograniczoną dostępnością.

Hipotermia/YouTube @Tumi TV
Hipotermia/YouTube @Tumi TV
Hipotermia/YouTube @Tumi TV

Chłód w domach, chłód w mieszkaniach

Problem z dostępnością węgla, to nie tylko problem osób mieszkających w domach jednorodzinnych. Brak dostępności węgla na rynku, to problem nie tylko dla indywidualnych odbiorców, ale także dla mieszkańców bloków. Przedstwiciele ciepłowni wskazują, że mogą nie być w stanie zapewnić temperatury, jaka jest zawarta w umowach.

"Może być taka sytuacja, że temperatura w mieszkaniach będzie niższa" - powiedział w rozmowie z RMF prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie Jacek Szymczyk.

Grzejnik/YouTube @Murator TV
Grzejnik/YouTube @Murator TV
Grzejnik/YouTube @Murator TV

Myślicie, że uda się uniknąć najczarniejszych scenariuszy?

To też może cię zainteresować: Dorota Wellman podpadła widzom. Poszło o Piotra Kraśko. O co dokładnie chodzi

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Kawa może mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Musimy jednak unikać niektórych dodatków

O tym się mówi: Anna Wendzikowska po raz kolejny uderza w TVN. Co zarzuciła stacji tym razem