W obecnych czasach emerytom i rencistom marzy się wzrost świadczeń. Najprostszym sposobem wydaje się więc złożenie wniosku o ponowne przeliczenie emerytur i rent na podstawie nowych tablic średniego dalszego trwania życia, które publikuje regularnie Główny Urząd Statystyczny.

Portal „Gazeta Lubuska” podaje, że obecnie są one bardzo korzystne ponieważ odnotowano w nich spadek i to we wszystkich kryteriach wiekowych.

„Jest to spowodowane większą umieralnością. W ubiegłym roku odnotowano 519 tys. zgonów, czyli o 33 tys. więcej niż w 2020 roku oraz o 111 tys. więcej niż w 2019 roku” – tłumaczy jeden z rzeczników ZUS.

Z tego względu Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest zasypywany wnioskami. Niestety większość wniosków zostanie odrzuconych. By urzędnicy przeliczyli ponownie świadczenie, trzeba spełnić wymagane przepisami kryteria.

ZUS/YouTube @Aktualności 360
ZUS/YouTube @Aktualności 360

Kto może skorzystać?

Przede wszystkim osoby urodzone po 1948 roku, którzy przejdą na to świadczenie w okresie 1 kwietnia 2022 roku a 31 marca 2023 roku.

Z korzystniejszych tablic mogli skorzystać też emeryci, którzy sobie dorabiają i podlegają ubezpieczeniom, o ile złożyli wniosek o doliczenie składek do dnia 31 marca 2022 roku.

Osoby z tzw. starego systemu nie mają niestety żadnych szans na pozytywne rozpatrzenie wniosku i muszą porzucić marzenia o wzroście emerytur i rent nawet o te kilka procent.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnim czasie: Coraz większe problemy z komunikacją miejską w całej Polsce. Linie autobusowe znikają jedna po drugiej. Adrian Zandberg o kryzysie w transporcie

Jak informował portal „życie.news”: Fatalne zachowanie Harry’ego. Wyszło na jaw dlaczego tak późno dotarł do Szkocji w dniu odejścia Elżbiety II. Kto by się tego spodziewał

Ze świata znanych ludzi informowaliśmy o: Klan Kardashianów jest wart miliardy dolarów. Kto zarabia najwięcej spośród członków najpopularniejszej rodziny celebrytów świata

Sprawdź również ten artykuł: Blanka Lipińska ocenia reakcje na trzecią część „365 dni”. Pisarska wyjaśnia, dlaczego nie udało się powtórzyć wielkiego sukcesu. Padły mocne słowa