Kryzys gospodarczy, który trwa już od wielu miesięcy coraz bardziej martwi Polaków. Ostatnio szczególnie często poruszanym tematem są dostawy prądu. Wiele osób obawia się, że zabraknie energii elektrycznej, która przecież jest nam krytycznie potrzebna do codziennego funkcjonowania.

Portal „Nasze Miasto” uspokaja jednak, że odcięcie dostaw jest ściśle uwarunkowane prawem energetycznym o ile nie jest to przypadek jakiejś awarii. Przepisy pozwalają na to przedsiębiorstwom energetycznym tylko w określonych sytuacjach.

Brak opłat

Dopływ prądu może być odcięty w 30 dni po przegapieniu terminu płatności wystawionych rachunków. Przed tą decyzją jednak każdy musi dostać w tej sprawie pisemne zawiadomienie.

Zazwyczaj wówczas przedsiębiorstwo daje jeszcze dwa tygodnie na uregulowanie należności.

prąd / YouTube: RS Elektronika
prąd / YouTube: RS Elektronika

Zagrożenie

Innym przypadkiem jest wykrycie jakiegoś zagrożenia dla życia lub zdrowia, albo środowiska. Są to przypadki znalezienia spięcia lub nieodpowiedniej izolacji przewodów.

Kradzież

Prąd jest też odcinany jeśli przedsiębiorstwo wykryje nielegalny pobór. Jest to traktowane jako przestępstwo i może skończyć się karą więzienia.

Z tego powodu raczej nie powinniśmy się martwić na razie o dostawy energii elektrycznej. O ile sytuacja polityczna na świecie się znacząco nie pogorszy, powinniśmy mieć zagwarantowany prąd.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnim czasie: Nie ma już wśród nas jednego z najwybitniejszych polskich aktorów. Polacy na zawsze zapamiętają jego niesamowite role. Miał 94 lata

Jak informował portal „życie.news”: Wymowny znak pojawił się nad Zamkiem Balmoral, gdzie odeszła królowa Elżbieta II. Księżna Kate nie ma wątpliwości, co on oznacza

Ze świata znanych ludzi informowaliśmy o: Anna Mucha w mocnych słowach podsumowała młodsze koleżanki po fachu. "Niech nie opowiadają pierdół". O co chodzi

Sprawdź również ten artykuł: 500 plus to nie jedyne świadczenie, z jakiego mogą skorzystać rodziny. Na jakie dodatki mogą liczyć rodzice