Jak informuje portal "Interia", 500 plus nie jest jedynym świadczeniem, na jakie mogą liczyć rodzice. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca ich znacznie więcej. Jakie jeszcze świadczenia dla rodzin wypłaca ZUS? Jakie warunki należy spełnić, żeby do nas trafiły?

Nie tylko 500 plus

ZUS wypłaca rodzicom nie tylko świadczenie wychowawcze w ramach programu "Rodzina 500 plus". Rodzice mogą liczyć także na wypłatę wyprawki szkolnej, dofinansowanie do miejsca w żłobku, rodzinny kapitał opiekuńczy, zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka oraz świdczenie rodzinne.

W ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, rodzice mogą liczyć na wypłatę 12 tysięcy złotych na dziecko pomiędzy 12 a 36 miesiącem życia, pod warunkiem, że jest to drugie lub kolejne dziecko. To od rodziców zależy, czy wybiorą wypłatę 1000 zł przez rok, czy 500 zł przez okres dwóch lat.

Wniosek o Kapitał Opiekuńczy należy złożyć drogą elektroniczną - za pośrednictwem portalu emp@tia.pl, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej.

Dofinnsowanie do żłobka

Rodzice, którzy zdecydowali się wrócić do obowiązków zawodowych nie mogą liczyć na środki z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Mogą za to skorzystać z dopłaty do żłobka, bądź innego miejsca, w którym pozostawiają dziecko na czas pracy.

Dopłata wynosi maksymalnie 400 zł miesięcznie. Dokumenty należy złożyć najpóźniej 2 miesiące po tym, jak dziecko zostanie przyjęte do placówki. Wniosek można złożyć drogą elektroniczną.

Wyprawka szkolna

Wniosek o wyprawkę szkolną można składać od 1 lipca do 30 listopada. Dodatek w kwocie 300 zł przysługuje na dzieci od 7. do 20. roku życia lub do 24. lat w przypadku dzieci z niepełnosprawnością. Także i w tym przypadku obowiązuje elektroniczny sposób składania wniosków.

Zasiłek rodzinny

O ile w przypadku poprzednich świadczeń, nie miały znaczenia dochody osiągane przez rodzinę, o tyle w przypadku rodzinnego, obowiązuje próg dochodowy. Na dziecko do 5. roku życia wypłacane jest 95 zł, od 5 do 18 lat kwota wzrasta do 124 zł, a od 18. do 24. roku życia do 135 zł.

Aby móc skorzystać ze świadczenia rodzinnego, dochód na jednego członka rodziny nie może przekraczać 674 zł. Wyższy próg obowiązuje osoby z niepełnosprawnością. W ich przypadku to 764 zł.

Co sądzicie o tych świadczeniach?

To też może cię zainteresować: Marian Lichtman pogrąża wdowę po Krzysztofie Krawczyku. Sprawę stawia jasno. "Nie może być tak, że Ewa opływa w luksusy"

Zobacz, o czym jeszcze pislaliśmy w ostatnich dniach: Wymowny znak pojawił się nad Zamkiem Balmoral, gdzie odeszła królowa Elżbieta II. Księżna Kate nie ma wątpliwości, co on oznacza

O tym się mówi: Do wyjątkowych narodzin doszło w jednym z polskich szpitali. Taki przypadek zdarza się raz na 200 mln ciąż